Πύρρειος νίκη για Ολυμπιακό επί του ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα της Α1 γυναικών

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά, ωστόσο έκαμψε στο τέλος την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα φεύγοντας με το διπλό (62-70) στην πρεμιέρα της 1ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Πύρρειος αποδείχθηκε η εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 72-60 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων, ωστόσο στο τέλος και στα κρίσιμα σημεία του αγώνα έδειξαν χαρακτήρα και ποιότητα, φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο προπονητής των φιλοξενούμενων μάλιστα, Μάρτις Ζίμπαρτς, είδε την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η Βίτολα με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησε και η Τόλφρι με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ. Εκείνη όμως που ξεχώρισε με την παρουσία της ήταν η Κούπερ του ΠΑΣ, η οποία σημείωσε 25 πόντους με 10 ριμπάουντ!

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο ΠΑΣ ανέβασε στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο εκεί όπου με ένα επιμέρους σκορ 8-0 στα μέσα της περιόδου ξέφυγε με +4 για το (49-45). Με τις Κούπερ και Τόλφρι να βγαίνουν μπροστά, ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα καθαρίζοντας το παιχνίδι στο 38', εκεί όπου ξέφυγαν με +8 (56-64), με το τελικό σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τις «ερυθρόλευκες» νικήτριες με 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-35, 51-49, 62-70

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 6, Θεοδώρου 11, Καλαμπάκου 6, Κούπερ 25, Χρηστάκη, Σλιμ 2, Μακέι 12, Μαρίνη.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Κούπερ 11, Τόλφρι 14, Σταμολάμπρου 6, Σταμάτη 12, Αλεξανδρή 4, Νικολοπούλου 2, Δίελα, Βίτολα 13, Χάμπλιν 8.