Υπέταξε τον Κολοσσό και μπήκε με το… δεξί στο Top-6 το Περιστέρι bwin!

Με «όπλο» την επίθεσή του, το Περιστέρι bwin, επικράτησε 98-90 του Κολοσσού Ρόδου στο «Ανδρέας Παπανδρέου», στην πρεμιέρα του Top-6 της Stoiximan Basket League.

Με το... δεξί στον ιστορικό τρίτο γύρο της Stoiximan Basket League μπήκε το Περιστέρι bwin!

Με σύμμαχο την πολυφωνία στην επίθεση, αλλά και τα υψηλά της ποσοστά, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 98-90 του Κολοσσού Ρόδου στο «Ανδρέας Παπανδρέου», στην πρεμιέρα του Top-6 του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που ανέβηκαν στο 16-7 ήταν ο Ράγκλαντ με 15 πόντους, με τους Λοβ (14π.), Μήτρου-Λονγκ (14π.), Πουλιανίτη (14π.) και Χουγκάζ (10π.) να είναι οι άλλοι διψήφιοι.

Το ματς:

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα (6-4). Κάπου εκεί, ο Κολοσσός πάτησε το πόδι στο «γκάζι» και με διαδοχικά τρίποντα των Περάντες, Κολοβέρου και Μπιλλή, έτρεξε ένα σερί 13-0 για το +11 και το 17-6 στο 7'! Με προσωπικές ενέργειες από τον Λοβ και τις βολές του Ντάνγκουμπιτς, το Περιστέρι bwin μάζεψε τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο πίσω με σκορ 21-23.

Με τους Λοβ και Ντάνγκουμπιτς να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +8 (34-26) στο 13', ενώ λίγο αργότερα, ο Ράγκλαντ ανέβασε τη διαφορά στο +10 (38-28). Παρά τις προσπάθειες του Γκάουντλοκ σε δημιουργία και επίθεση, οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Σαν αποτέλεσμα αυτού, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έβρισκε εύκολες λύσεις, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια μπροστά με +11 για το 50-39.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Κολοσσός μπήκε δυναμικά στο παρκέ του «Ανδρέας Παπανδρέου» και με ένα γρήγορο 8-3 σερί, μείωσαν στους 6 (53-47) στο 22'. Ράγκλαντ και Γουίλιαμς απάντησαν για το Περιστέρι, το οποίο πήγε ακόμα και στο +12 (59-47) ένα λεπτό αργότερα, προτού οι Ροδίτες με αντεπίθεση διαρκείας, «ροκανίσουν» τη διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -6 για το 70-64.

Το Περιστέρι bwin μπήκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με ένα γρήγορο σερί για το +10 και το 77-67 στο 33', δείχνοντας να ελέγχει την κατάσταση. Με τα διαδοχικά τρίποντα των Χουγκάζ, Μήτρου-Λονγκ και Πουλιανίτη λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι πήγαν μέχρι και το +11, παίρνοντας τελικώς τη νίκη με το τελικό 98-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 50-39, 70-64, 98-90.