Τρίποντη «καταιγίδα» στο Περιστέρι παρέσυρε το Μαρούσι!

Με πολυφωνία στην επίθεση και εξαιρετικά ποσοστά πίσω από τα 6,75μ. (12/24), το Περιστέρι bwin επικράτησε με το εντυπωσιακό 95-72 του Αμαρουσίου για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Τα... σπασμένα της Χάποελ Ιερουσαλήμ πλήρωσε το Μαρούσι!

Λίγες ημέρες μετά την οριακή ήττα στο BCL, το Περιστέρι bwin έβγαλε αντίδραση, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 95-72 του Αμαρουσίου στο «Ανδρέας Παπανδρέου», για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Έχοντας συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά πίσω από την γραμμή του τριπόντου (12/24 τρ.), οι γηπεδούχοι έφτασαν με άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα, παραμένοντας έτσι στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 10-6.
Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Ράνγκλαντ και Χουγκάζ με 19 πόντους ο κάθε ένας, με τον πρώτο να έχει 3/3 τρίποντα και τον δεύτερο 5/8!

Για το Μαρούσι, που έπεσε στο 5-11, ξεχώρισαν οι Χιλ και Ραντούλιτσα με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Το Περιστέρι bwin μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και με τον Τόμπσον να ξεκινά «καυτός», προηγήθηκε με 10-2 στο 3'. Μάλιστα, λίγο αργότερα, το τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (15-4), πριν το Μαρούσι βρει επιθετικό ρυθμό με τον Ραντούλιτσα για το 15-10 στο 7'. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν το πάνω χέρι στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με σκορ 21-16.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη συνέχισε να διατηρεί μια διαφορά κοντά στους 5 πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τους Γουίλιαμς και Λοβ να ανεβάζουν τη διαφορά σε 31-22 στο 15'. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» σταδιακά τη διαφορά, ρίχνοντάς την στους 2 (34-32) με τρίποντο του Χιλ τρία λεπτά αργότερα, προτού ο Χουγκάζ με δύο σερί τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, στείλει το Περιστέρι bwin στα αποδυτήρια με το υπέρ του 42-36.

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου εξελίχθηκαν σε ένα... μπρα ντε φερ ανάμεσα στους Ράνγκλαντ και Χιλ, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο 7 για το 51-45 στο 23'! Ο 34χρονος Αμερικανός γκαρντ των γηπεδούχων συνέχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με τον Κένι Γουίλιαμς να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση του αγώνα, οι Περιστεριώτες έφτασαν ακόμα και στο +15 (70-55), κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 70-58.

Με «προίκα» τη διαφορά «ασφαλείας», το Περιστέρι bwin συνέχισε να βρίσκει λύσεις με καθαρό μυαλό στο επιθετικό κομμάτι, σουτάροντας σταθερά με καλά ποσοστά πίσω από τα 6,75μ. Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι διεύρυναν συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 95-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 70-58, 95-72.