Πήρε το ντέρμπι με το αξιόμαχο Περιστέρι bwin ο ανέτοιμος αλλά... μισός Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός των 6 απουσιών δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στο δουλεμένο Περιστέρι bwin, ωστόσο πήρε τη νίκη με 84-75 και έκλεισε με 2/2 το τουρνουά «Νίκος Φάσουρας».

Πολύ δυνατό τεστ το τελευταίο ματς του τουρνουά «Νίκος Φάσουρας»!

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα εξαιρετικό και ανταγωνιστικό παιχνίδι νίκησε με σκορ 84-75 το Περιστέρι bwin, κάνοντας το 2/2 στο τουρνουά προετοιμασίας μετά το ροζ φύλλο κόντρα στην Κλουζ.

Εκτός από την πρώτη περίοδο, όταν και οι «πράσινοι» κυριάρχησαν απόλυτα (18-31), η πολύ πιο δουλεμένη και έτοιμη ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική, και έφτασε κοντά στη νίκη την οποία έχασε λόγω μερικών άστοχων βολών και κάποιων κακών επιλογών στο τέλος.

Aπό την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός έδειξε και πάλι πως θέλει... δουλειά, όμως δικαιολογείται καθώς έπαιξε με 6 απουσίες (Μωραΐτης, Αντετοκούνμπο, Λεσόρ, Χουάντσο, Παπαπέτρου, Μήτογλου), απέναντι σε μία ομάδα που έχει ήδη δουλευτεί πολύ περισσότερο μέσα στο καλοκαίρι.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Όλεκ Μπαλτσερόφσκι μέχρι να αποβληθεί με 5 φάουλ. Ο Πολωνός σέντερ έδειξε και πάλι τις επιθετικές του αρετές με 14 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση του Λευτέρη Μαντζούκα, που είχε 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ κλήθηκε να παίξει και στο «5» για αρκετή ώρα. 10 πόντους έβαλε ο Κώστας Σλούκας, που μοίρασε και ισάριθμες ασίστ. Πολύ θετικός και πάλι ο «αναγεννημένος» Μάριους Γκριγκόνις, με 15 πόντους. Θετικοί οι Γκραντ και Βιλντόσα, με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Εκτός κλίματος, μέχρι στιγμής, ο Κάιλ Γκάι.

Aπό το Περιστέρι bwin, ξεχώρισε με 14 πόντους ο Τζέιλεν Χαντς, ενώ 12 είχε ο Νέιτ Ρένφρο, που μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Πληθωρικός ο Τζο Ράγκλαντ, με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, αν και ήταν άστοχος (3/9 εντός πεδιάς).

Πλέον, οι δύο ομάδες θα έρθουν αντιμέτωπες ξανά στις 13 Σεπτέμβρη, ενώ ο Παναθηναϊκός θα πάει το διήμερο 16-17 Σεπτεμβρίου στη Ρόδο για το «Nick Galis International Tournament», όπου θα αντιμετωπίσει Φενέρ και Μακάμπι.

Ο Παναθηναϊκός με Γκριγκόνις και Σλούκα πήγε νωρίς στο 2-5. Ο Λιθουανός ξεκίνησε «ζεστός» και έβαλε νέο τρίποντο για το 4-8, με τον Χουγκάζ να απαντά με γκολ φάουλ για το 7-8. Ο Μαντζούκας μπήκε στον «χορό» των τριπόντων και έγραψε το 7-11, όμως ο Πουλιανίτης απάντησε με δικό του (10-11). Με πρωτοστάτη τον Σλούκα, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 6-0 για το 10-17, ενώ ο Γκριγκόνις έβαλε νέο μακρινό σουτ για το 16-23. Ο Βιλντόσα με δικό του τρίποντο υπέγραψε την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (16-26), με τον Μπαλτσερόφσκι με ωραία κίνηση να δαιμορφώνει το 18-31 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι bwin έτρεξε ένα γρήγορο 4-0 με Ρένφρο και Κασελάκη, μειώνοντας σε 22-31. Ο Μαντζούκας απάντησε με γκολ φάουλ για το 22-34, ενώ ο Καλαϊτζάκης σκόραρε λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 25-37. Ο Μαντζούκας έγραψε το 27-39, με τον Χουγκάζ να μειώνει με μακρινό σουτ σε 30-39. Το Περιστέρι bwin έκανε την αντεπίθεσή του και έριξε τη διαφορά στους 6 (35-41), με εξαιρετικούς Ζούγρη και Χαντς. Ο τελευταίος έβαλε απίθανα σουτ, μειώνοντας μέχρι και στους 5 (38-43). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 44-48.

Με γρήγορο 5-0 το Περιστέρι bwin προηγήθηκε στις αρχές του ημιχρόνου χάρη σε Κασελάκη και Μήτρου-Λονγκ (51-48). Ο τελευταίος έβαλε και δεύτερο μακρινό σουτ, γράφοντας το 55-51 για τους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο καλό διάστημα του Περιστερίου bwin, με Μπαλτσερόφσκι και Βιλντόσα να διαμορφώνουν το 55-58, ενώ ο Σλούκας έβαλε τρίποντο για το 55-61. Ο Χαντς ήταν σε εξαιρετική μέρα και κρατούσε το Περιστέρι στο παιχνίδι με δύσκολα σουτ (60-63), με βολές από Ντάνγκουμπιτς και Πουλιανίτη να διαμορφώνουν το 64-63.

Το Περιστέρι bwin πήγε στην τέταρτη περίοδο στο +4 (67-63), όμως Γκραντ και Μπαλτσερόφσκι έβαλαν τον Παναθηναϊκό ξανά μπροστά με 67-69, με τον πρώτο να βάζει γκολ-φάουλ για το 69-72. Ο Γκριγκόνις έβαλε μεγάλο καλάθι για το 71-74, ενώ ο Καλαϊτζάκης κέρδισε αντιαθλητικό για το 71-76. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Γουίλιαμς να μειώνει σε 75-78. Ο Μήτρου-Λονγκ έχασε κρίσιμο λέι απ αμαρκάριστος, ο Βιλντόσα δεν έκανε το ίδιο σε τρίποντο και το ματς έλαβε τέλος με νίκη Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 44-48, 64-63, 75-84

Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 7 (4 ριμπάουντ), Ράγκλαντ 7 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντάνκγουμπιτς 2, Ξανθόπουλος, Χατζής, Χαντς 14 (4/8 τρίποντα), Πουλιανίτης 8 (2/3 τρίποντα), Κασελάκης 7 (1/5 τρίποντα), Ρένφρο 12 (7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1/2 τρίποντα), Χουγκάζ 8, Ζούγρης 5 (2 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 7, Βιλντόσα 13 (3/6 τρίποντα), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 14 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (10 ασίστ), Αβδάλας, Σαμοντούροβ, Γκραντ 14 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 15 (2/4 τρίποντα), Μαντζούκας 11 (12 ριμπάουντ).