Αλύγιστο Περιστέρι bwin, «καθάρισε» τον Παναθηναϊκό και έστειλε τη σειρά σε πέμπτο ματς!

Το Περιστέρι bwin προηγήθηκε με +16, είδε τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στην τελευταία περίοδο, όμως τελικά άντεξε, πήρε τη νίκη (76-71) κι έστειλε τη σειρά σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ!

Απτόητο το Περιστέρι bwin! Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έδειξε ακόμη μία φορά πως θα παλέψει μέχρι τέλους για τους τελικούς, νίκησε τον Παναθηναϊκό με 76-71 και έστειλε τη μεταξύ τους σειρά σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ (30/5, 19:15).

Οι γηπεδούχοι ήταν για μεγάλο διάστημα του αγώνα απόλυτα κυρίαρχοι, κι έφτασαν μέχρι και στο +16 (39-23) στα τέλη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο μέρος, έριξαν τη διαφορά μέχρι και στο καλάθι (69-67), όμως ένα τρίποντο του Φρανσίσκο για το 72-67 τους έκοψε τη φόρα και έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στο Περιστέρι bwin.

Kορυφαίος του αγώνα ήταν ο εντυπωσιακός Φρανσίσκο, που έβαλε 24 πόντους και το κρισιμότερο καλάθι του αγώνα. 15 πόντους πρόσθεσε ο ανεβασμένος Ραντάνοφ και 14 ο ξανά θετικός Μπίλαν, που μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Από πλευράς Παναθηναϊκού, πάλεψε ο συγκινητικός Γκριγκόνις (20π.), ενώ 11 είχε ο Γκουντάιτις και από 10 οι Γουίλιαμς και Πονίτκα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά με τον Παπαγιάννη να σκοράρει συνεχόμενους πόντους για το 0-5, πριν ο Φρανσίσκο σκοράρει για τρεις (3-5). Ο Γάλλος έβαλε μπροστά με νέο τρίποντο τους γηπεδούχους (6-5), όμως ο Γκριγκόνις απάντησε για το 6-10 και ο Γκουντάιτις έκανε με γκολ φάουλ το 7-13. Ο Ραντάνοφ σκόραρε έξι συνεχόμενους πόντους για το 13-13, ενώ ο Φρανσίσκο με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στο Περιστέρι bwin (16-13). Κάπου εκεί ήρθε η σειρά του Κασελάκη, που έβαλε δύο συνεχόμενα μακρινά σουτ για το 21-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι bwin διατηρήθηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου μπροστά με μία καλή διαφορά (23-17), με τον Μπίλαν να σκοράρει για το πρώτο +8 του αγώνα (25-17). Ο Κασελάκης έστειλε τους γηπεδούχους στο +10 (27-17), με τον Λι να μειώνει με βολές σε 27-19. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη συνέχισε να κυριαρχεί, με τους Ραντάνοφ και Φρανσίσκο να διαμορφώνουν το 32-19, πριν η διαφορά εκτοξευτεί στο +16 (39-23). Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μειώσουν με Γκουντάιτις (39-27), όμως ο Μωραΐτης έβαλε δύσκολο φόλοου για το 41-27. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-28.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μείωσε γρήγορα σε 41-32 χάρη στον Παπαγιάννη, όμως ο Μπίλαν απάντησε με τέσσερις δικούς του πόντους για το 45-32. Οι «πράσινοι» μείωσαν και πάλι στους 9 με τον Γκουντάιτις (47-38), πριν ο Γκριγκόνις με τρίποντο διαμορφώσει το 48-41. Η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο χάρη σε γκολ φάουλ του Γουίλιαμς για το 51-46, με το Περιστέρι bwin να βρίσκει κάποιες λύσεις από Κασελάκη και Φρανσίσκο (55-48), πριν ο Γουίλιαμς σκοράρει πέντε σερί πόντους για το 57-51. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 59-55.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ένα τρίποντο του Ραντάνοφ έστειλε ξανά το Περιστέρι bwin στο +8 (63-55). Ο Παναθηναϊκός έκανε συνεχόμενες κακές επιθέσεις στην προσπάθειά του να μειώσει και βρέθηκε στο -10 με Φρανσίσκο (67-57), παίρνοντας κάποιες λύσεις από βολές του Πονίτκα για το 67-60. Ο Γκριγκόνις έβαλε δύσκολο σουτ για το 67-62, όμως ο Μπίλαν απάντησε για το 69-62. Ο Πονίτκα με τρεις δικούς του πόντους μείωσε σε 69-65, η διαφορά έπεσε και στους δύο, όμως ο Φρανσίσκο έβαλε τεράστιο σουτ για το 72-67, το οποίο στην ουσία τέλειωσε το ματς, αφού μετά δεν άλλαξε κάτι παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71