Στο Λαύριο το θρίλερ και η 3η θέση στο «bwin Tournament Against Covid-19»

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, το Λαύριο επικράτησε 88-85 του Περιστερίου και κατέκτησε την 3η θέση στο «bwin Tournament Against Covid-19».

Την 3η θέση του «bwin Tournament Against Covid-19» κατέκτησε το Λαύριο, που επιβλήθηκε 88-85 του Περιστερίου στον μικρό τελικό, ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα του Σερέλη αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και με μπροστάρη τον Τάισον Κάρτερ έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κάρτερ (23 πόντοι) και Σμιθ (15 πόντοι), ενώ από τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» ξεχώρισαν οι Χρυσικόπουλος (15 πόντοι), Κατσίβελης (14 πόντοι) και ΜακΚρι (13 πόντοι).

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 19-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο το Περιστέρι αντέδρασε και με καλή εμφάνιση στη 2η περίοδο, έκλεισε το ημίχρονο έχοντας βραχεία κεφαλή (44-43).

Στην 3η περίοδο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με τους παίκτες του Μανωλόπουλου να διατηρούν το +1 (61-60).

Όπως αναμενόταν, το 4ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με διαδοχικά τρίποντα του Μίλερ, η ομάδα των δυτικών προαστίων πέρασε μπροστά (85-82), αλλά ο Κάρτερ είχε τον τελευταίο λόγο και με 2/2 βολές στο φινάλε έγραψε το τελικό 85-88.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 44-43, 61-60, 85-88.

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 13 (3), Μορέιρα 4, Πέτεγουεϊ 10 (2), Μωραίτης, Χρυσικόπουλος 15 (2), Τόλα, Κατσίβελης 14 (1), Μπράουν 12, Μίλερ 12 (4), Χάγκινς 5

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 7, Κάρτερ 23 (4), Μπλερ 7 (1), Νικολαΐδης, Σμιθ 15 (2), Μουράτος 8 (2), Αμινού 9 (1), Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 13, Περσίδης, Γκόινς 4, Βουλγαρόπουλος 2