Λύγισε το Λαύριο και έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό το Περιστέρι!

Το «παρών» στη διαδικασία των playoffs θα δώσει το Περιστέρι, καθώς επικράτησε του Λαύριου (91-80) και εξασφάλισε την όγδοη θέση που το στέλνει πάνω στον Ολυμπιακό.

Χωρίς να… πανηγυρίζει ή να χαμογελά, το Περιστέρι πέτυχε το ελάχιστο για τη φετινή κακή του σεζόν, καθώς επικράτησε 91-80 του Λαυρίου για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και εξασφάλισε απλά την όγδοη θέση, που το στέλνει πάνω στον Ολυμπιακό.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 10-14, ενώ το Λαύριο που σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην περσινή εξαιρετική του παρουσία έμεινε εκτός οκτάδας με 8-16.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Πέτεγουεϊ με 21 πόντους και πέντε ριμπάουντ, με τον Χρηστίδη να ακολουθεί (18π., 6ρ.), αλλά η αποκάλυψη ήταν ο 18χρονος Μπιλάλης που μετά την εξαιρετική του εμφάνιση κόντρα στην ΑΕΚ, είχε 12 πόντους με 4/4 τρίποντα σε 19’. Διψήφιοι και οι Γκρέι (14π.), Γκίελο (11π.).

Από πλευράς Λαυρίου ξεχώρισε ο Κακλαμανάκης με 22π. και 12ρ. και ακολούθησε ο Βον με 19π. Θετικός και ο Μουράτος που αγωνίστηκε σε όλο το ματς (39:54) έχοντας 14π., 16 ασ., αλλά και 8 λάθη.

Σε «μία σου και μία μου» εξελίχθηκε η πρώτη περίοδος ανάμεσα στο Περιστέρι και το Λαύριο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο στο σκορ βρίσκοντας λύσεις από όλους τους παίκτες της πεντάδας (7-10), αλλά οι γηπεδούχοι με τους Χρηστίδη και Μπιλάλη να τους οδηγούν επιθετικά πήραν προβάδισμα (12-10), ενώ ο 18χρονος πλέι-μέικερ με το τρίτο του τρίποντο στο δεκάλεπτο διαμόρφωσε και το 17-10. Τελικά, το Λαύριο ροκάνισε τη διαφορά με τους Μουράτο και Κακλαμανάκη κλείνοντας το δεκάλεπτο στη χαμηλότερη διαφορά (22-21).

Το Περιστέρι είχε τον ρυθμό του αγώνα και τις επιθετικές λύσεις, αλλά το Λαύριο έβρισκε τον τρόπο για να μένει κοντά στο σκορ (34-31), όμως από τα μισά του δεκαλέπτου, το Περιστέρι έτρεξε σερί 9-0 (43-33), με τον Χρηστίδη να είναι η σταθερά στην επίθεση και με τους Πέτεγουεϊ και Σαλούστρο να δίνουν έξτρα πόντους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 47-39, με τους γηπεδούχους να έχουν παράσταση… νίκης.

Με τρίποντο του Γκίελο το Περιστέρι πήρε για πρώτη φορά διαφορά έντεκα πόντων (52-41), ο Μπιλάλης συνέχιζε το ρεσιτάλ του από τα 6,75 (55-45) και το Περιστέρι έδειχνε… άνετο. Αυτή τη λογική του, όμως, τιμώρησε το Λαύριο που επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς με προσωπικό σερί 0-7 από τον Βον (57-54) και σε αυτό το μοτίβο κύλησε το ματς μέχρι και τη λήξη του δεκαλέπτου, με τον Κόζι να νικά το χρονόμετρο για το 68-62.

Στην τέταρτη περίοδο ανέλαβαν δράση οι Αμερικανοί του Περιστερίου, Γκρέι και Πέτεγουεϊ, καθώς με δικούς τους πόντους επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (78-66) και για πρώτη φορά στο ματς ο Χρηστίδης την έφτασε και στο +13 (84-71). Τα πράγματα πια είχαν πάρει τον δρόμο τους, το Λαύριο δεν είχε ούτε τις λύσεις, ούτε τις δυνάμεις για να ακολουθήσει και έτσι το Περιστέρι έφτασε μία άνετη νίκη για το φινάλε της κανονικής περιόδου (91-78).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-39, 68-62, 91-80.

Περιστέρι-Λαύριο 91-80