Μέικον, Σαντ-Ρος και Παπαγιάννης καθάρισαν για τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ στα πρώτα 15 λεπτά, όμως πάτησε το γκάζι στη συνέχεια και με καλή άμυνα πέρασε από το Περιστέρι (62-77) έχοντας κορυφαίους τους Μέικον, Παπαγιάννη και Σαντ-Ρος.

Ανεβάζοντας στροφές μετά το 15’ και παίζοντας πιεστική άμυνα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 77-62 του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Κορυφαίοι οι Μέικον (16 πόντοι), Παπαγιάννης (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Σαντ-Ρος (8 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ) για το «τριφύλλι», που πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα.

Από την άλλη, για την ομάδα των δυτικών προαστίων ξεχώρισαν οι Χρυσικόπουλος (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Κατσίβελης (12 πόντοι, 5 ασίστ).

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυναμικά και βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια, απέκτησε προβάδισμα (9-8 στο 3’). Με καλάθι του Σαντ-Ρος, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (13-14), ωστόσο κάπου εκεί οι παίκτες του Πρίφτη «χαλάρωσαν» αμυντικά και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 11-0 (24-14), με τον Χρυσικόπουλο να είναι ασταμάτητος. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Μανωλόπουλου να έχει «αέρα» 9 πόντων (29-20).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, ο Μέικον κράτησε όρθιο το «τριφύλλι» και με 9 σερί πόντους μείωσε σε 31-25. Παρ’ όλα αυτά, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» ανέκτησαν διψήφια διαφορά έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση (37-25 στο 15’). Κάπου εκεί ο Πρίφτης χαμήλωσε το σχήμα του (με Παπαπέτρου στο «4»), κάτι που απέδωσε καρπούς: με πολύ καλές άμυνες και τον αρχηγό τους να δίνει λύσεις, οι «πράσινοι» έτρεξαν επιμέρους 16-4 και ισοφάρισαν στο φινάλε του ημιχρόνου (41-41).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο 3ο δεκάλεπτο από εκεί που σταμάτησε στο φινάλε του πρώτου μέρους και με τους Μέικον, Παπαγιάννη να σκοράρουν, πέτυχε 14-4 και απομακρύνθηκε με διψήφια διαφορά (45-55 στο 25’). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν μέχρι και +11 (51-62) χάρη στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία τους, ενώ έκλεισαν την περίοδο έχοντας «αέρα» 10 πόντων (53-63).

Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -7 (57-64 στο 33’), ωστόσο οι «πράσινοι» αντέδρασαν και ξέφυγαν εκ νέου (60-73 στο 37’) με κάρφωμα του Παπαγιάννη, που κυριαρχούσε κάτω από τις ρακέτες. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου τα… παράτησαν και δεν είχαν τον τρόπο να επιστρέψουν. Το τελικό 62-77 χάρισε το πρώτο φετινό διπλό για το «τριφύλλι», που κέρδισε πολύτιμη ηρεμία ενόψει διαβολοβδομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77.

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 62-77