«Ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι και «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ

Με κάποια σερί στην τρίτη περίοδο, το Περιστέρι νίκησε τον ΠΑΟΚ 76-67 στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για τη δέκατη αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε κοντά στις πρώτες θέσεις.

Με ένα 8-0 σερί στην αρχή της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι νίκησε τον ΠΑΟΚ 76-67 στα δυτικά προάστια για τη δέκατη αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, αφήνοντας τον «Δικέφαλο» στο 4-5 στις μεσαίες.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην αρχή της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια της οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 και στο +12, χωρίς να απειληθούν στη συνέχεια.

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο ΜακΛιν με 22 πόντους, ενώ τον βοήθησαν και οι Γκρέι, Πέτεγουεϊ με 10 πόντους. Για τον «Δικέφαλο», ξεχώρισε ο Γκρίφιν με 15 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με σωστές επιλογές, όμως οι Αμερικανοί του ΠΑΟΚ βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια και διατηρούσαν το +2 με +5 για τον «Δικέφαλο» σε αυτό το διάστημα. Οι Γκρέι και ΜακΛιν βοήθησαν σε ένα σερί 7-0 για το 15-14, με τον Τέρνερ να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-17.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 4-0 τη δεύτερη περίοδο και έφτασε στο +6 με σωστές λύσεις μέσα στη ρακέτα των γηπεδούχων. Το τρίποντο του Κονατέ διατήρησε το +4 για τον «Δικέφαλο», όμως η κακή περιφερειακή άμυνα των παικτών του Άρη Λυκογιάννη, στη συνέχεια, βοήθησε τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 10-0 και να προηγηθούν 30-24, με ηγέτη τον Πέτεγουεϊ. Ο τελευταίος έκανε το 32-26, όμως οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν με σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Λαβ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, με τον ΠΑΟΚ να έχει 9/19 δίποντα.

Ο Βασιλόπουλος βοήθησε σε ένα σερί 8-0 του Περιστερίου στην αρχή της τρίτης περιόδου και φτάσαμε στο 45-36. Οι «κυανοκίτρινοι» βρήκαν πλέον τις λύσεις από πολλούς παίκτες και διατηρούσαν το +8 με +10 σε εκείνο το διάστημα Ο Μπουρούσης μπήκε ως αλλαγή και ανέλαβε δράση στην επίθεση, φέρνοντας το +12 για τους γηπεδούχους, όμως με σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 57-50 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Οι Χάροοου και ΜακΛιν πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και διατηρούσαν το +7 με +10 για το Περιστέρι στην αρχή της τέταρτης περιόδου, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν έβρισε κάποια σίγουρη λύση επιθετικά. Το τρίποντο του Βασιλόπουλου έφερε το 68-57 για τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη και το αξιόπιστο επιθετικά Περιστέρι διατηρούσε τη διαφορά κοντά στο +10 με πολλές επιλογές, ιδιαίτερα από μακριά. Οι παίκτες του Περιστερίου άρχισαν να εκτελούν συνεχώς βολές και έφτασαν στο +13 και ουσιαστικά tο ματς ολοκληρώθηκε για να φτάσουμε στο τελικό 76-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Καράμπελας 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Βασιλόπουλος 8 (3/4 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΛιν 22 (3/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζόουνς 6 (3/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2/7 σουτ), Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 10 (4/5 δίποντα), Μπουρούσης 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές σε 7:45), Κρόκετ, Χάροου 9 (4/9 σουτ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς, Λαβ 7 (3/10 σουτ), Γκρίφιν 15 (5/8 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κακλαμανάκης 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καμπερίδης 8 (2), Κονατέ 8 (1), Τσαλμπούρης 9 (1), Παπαντωνίου 4, Τέρνερ 7 (3/10 σουτ), Μήτρου-Λονγκ