Προβάδισμα για Προμηθέα σε φινάλε-θρίλερ

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε 77-73 της ΑΕΚ στον πρώτο μικρό τελικό και έκανε το 1-0 στη σειρά, σε ένα ματς που «άναψε» στο τελευταίο 5λεπτο και είχε φινάλε-θρίλερ.

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε της ΑΕΚ 77-73 στον πρώτο μικρό τελικό της Stoiximan Basket League στο «Δ.Τόφαλος» και πήρε προβάδισμα (1-0) στη σειρά που θα κρίνει την ομάδα που θα τερματίσει στην 3η θέση του φετινού πρωταθλήματος.

Οι δύο αντίπαλοι παρουσιάστηκαν αρκετά «άδειοι» από τις ημιτελικές σειρές και χωρίς μεγάλη ενέργεια, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην είναι καλό ποιοτικά στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ωστόσο στο τελευταίο 5λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν διψήφια διαφορά των Πατρινών με σερί 11-0 και το τελευταίο τρίλεπτο το ματς έγινε θρίλερ. Οι χαμένες βολές του Κατσίβελη στα 4’’ για το τέλος ήταν καθοριστικές για να καταλήξει το ροζ φύλλο στην ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Παρασκευή (4/6, 18:00) στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Τζέριαν Γκραντ με 20π, 7ασ., 5ρ. και ο Δημήτρης Αγραβάνης (αποβλήθηκε στο 4ο δεκάλεπτο με ντισκαλιφιέ) με 15π και 7ρ. Από πλευράς ΑΕΚ, ξεχώρισε ο Γόντικας με 14π και 11 ρ.

Με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα του ματς, η ΑΕΚ προηγούνταν με το… φτωχό 5-4 μέχρι το 4ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας απέκτησε το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι το +6 (13-7) με καλάθι του Χριστοδούλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προσπεράσουν (17-18) λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γόντικα. Ση λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (19-18).

Η ΑΕΚ μπήκε με ένα σερί 9-2 στη δεύτερη περίοδο και στο 13’ προηγήθηκε 27-21 χάρη σε ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Ωστόσο με 9 συνεχόμενους πόντους του Τζέριαν Γκραντ, οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά με 30-27 στα μισά του δεκαλέπτου. Η Ένωση εξακολουθούσε να δυσκολεύεται πολύ επιθετικά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το 40-32 υπέρ του Προμηθέα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους (24’) οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (48-38) με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Αγραβάνη και τον Λούντζη. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 14 πόντους (52-38), ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε σταδιακά να την ροκανίσει, με τον Γόντικα να φτάνει σε double double, και το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 61-55 υπέρ του Προμηθέα.

Στην τελευταία περίοδο, οι Πατρινοί πήραν διψήφια διαφορά στο 33’ (67-57), ωστόσο η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 11-0 (ενδιάμεσα αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή σε λίγα δευτερόλεπτα ο Δημήτρης Αγαρβάνης) και πέρασε μπροστά στο σκορ με 68-67 στα 3,5 λεπτά πριν το τέλος, κάνοντας στο φινάλε το ματς ντέρμπι. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και στα 32’’ για το τέλος ο Ζήσης ισοφάρισε σε 73-73 με τρεις εύστοχες βολές. Ο Τζεράι Γκραντ έκανε με βολές το 75-73 με 12’’ για το φινάλε, με τον Κατσίβελη να χάνει το δικό του ζευγάρι βολών στα 4’’ και τη νίκη να καταλήγει στους γηπεδούχους με σκορ 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-32, 61-55, 77-73

Προμηθέας-ΑΕΚ 77-73