Εντυπωσιακός Προμηθέας διέλυσε τη Λάρισα

Με καταπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε άνετα 81-63 τη Λάρισα στην Πάτρα για τη 14η αγωνιστική της Basket League και πλησίασε τις πρώτες θέσεις.

Με φανταστική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε στο «Δημήτρης Τόφαλος» 81-63 τη Λάρισα για τη 14η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκε βαθμολογικά, αφήνοντας στις τελευταίες θέσεις σταθερά στους Θεσσαλούς.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έφτασαν στο 19-3 στην πρώτη περίοδο και στο 38-17 στο ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση και χαλαρά στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στο τελικό σκορ.

Σε αυτό συνετέλεσαν οι Δημήτρης Αγραβάνης με 17, Αθηναίου με 16 και Λούντζης με 11 πόντους. Για τους Θεσσαλούς, ξεχώρισαν οι Ρας με 13 και Μπράουν, Ουάσπουν με 12 πόντους.

Με καταπληκτική άμυνα και πολλές επιθετικές επιλογές, προεξαρχόντων των Τζέρεμι Γκραντ και Δημήτρη Αγραβάνη, ο Προμηθέας έφτασε στο 14-0 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Γκόρντον σημείωσε το πρώτο καλάθι των Θεσσαλών και ο Σμιθ έκανε το 14-3, όμως η άμυνα του Προμηθέα συνέχισε να αποδίδει και, με τα ριμπάουντ που μάζευαν συνεχώς οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, βοήθησαν τον Εβανς με ένα προσωπικό σερί 5-0 να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο στο 19-3.

Ο Προμηθέας συνέχισε να «βομβαρδίζει» και στην αρχή της δεύτερης περιόδου το λαρισινό καλάθι, όμως χαλάρωσε στην άμυνα και η Λάρισα βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει μέσα στη ρακέτα, με το σκορ να γίνεται 24-7 και 28-11, με τον Ουάσπουν να έχει βρει τις λύσεις για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου. Ο Δημήτρης Αγραβάνης και o Χριοστοδούλου έφεραν το +20 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 38-17.

Η Λάρισα ξεκίνησε με τον Ρας «φουριόζο» στην τρίτη περίοδο και με σερί 7-0 οι Θεσσαλοί μείωσαν σε 38-24, με καλή άμυνα, ριμπάουντ, αιφνιδιασμούς και μείωση των λαθών. Τα συνεχόμενα τρίποντα των Πατρινών έφεραν το +18 για τον Προμηθέα και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +15 και +18 για τους γηπεδούχους. Ο Ρας μείωσε προσωρινά στο -12 και στο -10 με σερί 6-0 για τη Λάρισα, όμως ο Αθηναίου διαμόρφωσε το 58-45 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Ουάσπουν «ξύπνησε» στην αρχή της τέταρτης περιόδου και μείωσε στο -9, όμως ο Προμηθέας με σερί 4-0 έφερε το +13 μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Τα περιφερειακά σουτ έδωσαν το +14 στους παίκτες του Μάκη Γιατρά, ο Σμιθ μείωσε σε 68-57, όμως ο Προμηθέας απάντησε με σερί 5-0 και έφερε το +16, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες των Λαρισαίων για ανατροπή. Ο Μίλερ έφερε το +16 ξανά και το ματς ολοκληρώθηκε στο 81-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 9 (7 ριμπάουντ), Λούντζης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), Δ. Αγραβάνης 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέριαν Γκραντ 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγκμπελέσε 2 (9 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16 (4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίλερ 7 (1), Μπαζίνας

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12 (1/2 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρας 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κώττας 7 (6 ριμπάουντ), Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Μόσιαλος, Σμιθ 5 (1/9 σουτ), Καμάρας, Ουάσπουν 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές), Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8 (6 ριμπάουντ)