Μετέτρεψε σε περίπατο τον προημιτελικό με τον Πανιώνιο και έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό ο Προμηθέας

Επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του μεγάλου φαβορί, ο Προμηθέας μετέτρεψε σε μονόλογο τον προημιτελικό κόντρα στον Πανιώνιο, παίρνοντας την άνετη νίκη με 88-48 και κλείνοντας ραντεβού με τον Ολυμπιακό!

Μετέτρεψε σε… περίπατο τον τελευταίο προημιτελικό του Final-8 για το Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον Πανιώνιο της Elite League και έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό (17/2, 21:00) ο Προμηθέας!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν την παραμικρή δυσκολία, οι Πατρινοί κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και επιβεβαίωσαν τον τίτλο του μεγάλου φαβορί, παίρνοντας τελικά την ανετότατη νίκη με το εμφατικό 88-48!

Με τον Ηλία Παπαθεδώρου να ξεκουράζει τους βασικούς του σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, οι Ρέινολντς (16π με 4/6 τρίποντα), Χέιλ (13π, 7 ασίστ, Μπαζίνας (13π) και Πάπας (11π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ενώ για τον Πανιώνιο ο μοναδικός που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Κακλαμανάκης (10, 7 ριμπ).

Ο τελευταίος προημιτελικός ξεκίνησε με τον Χρυσικόπουλο να βάζει τον Προμηθέα μπροστά με καλάθι-φάουλ και με τον Γκίκα να ισοφαρίζει άμεσα, με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του αγώνα. Ωστόσο, αυτό ήταν το μοναδικό καλάθι που έβαλε ο Πανιώνιος στα πρώτα 5,5 αγωνιστικά λεπτά, επιτρέποντας στους Πατρινούς να ξεφύγουν με 11-3. Ο Παπαδιονυσίου σκόραρε για τρεις, μειώνοντας σε 11-6, ενώ ο Χρυσικόπουλος έφτασε από πολύ νωρίς τους 9 προσωπικούς πόντους και ο Ρέινολντς έβαλε πέντε συνεχόμενους, δίνοντας για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (19-8) στον Προμηθέα. Ο Παπαδιονυσίου έφτασε τους 8 με το δεύτερο δικό του τρίποντο, μειώνοντας σε 19-14, όμως ο Προμηθέας ήταν «καυτός» επιθετικά, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας (5/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα), έχοντας πάρει από νωρίς προβάδισμα «ασφαλείας» (30-16).

Προμηθέας-Πανιώνιος 88-48

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να συνεχίζει να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί και με τον Πανιώνιο να δυσκολεύεται να ακολουθήσει στο σκορ. Ο Γκίκας ευστόχησε στο δεύτερο τρίποντό του για το 34-19, ενώ ο Χάλαρης με πέντε συνεχόμενους πόντους του διαμόρφωσε το 36-23, όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου απάντησε με σερί 15-4, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 22 πόντων (51-29) και σουτάροντας με 50% (8/16) στα τρίποντα.

Ο Προμηθέας μπήκε… φουριόζος και στην τρίτη περίοδο, με τον Χέιλ να γίνεται ο δεύτερος διψήφιος μετά τον Ρέινολντς και με τον Κόνιαρη να διευρύνει το σερί της ομάδας του στο 14-2, χάρη στο οποίο η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +34 (65-31). Με το παιχνίδι να έχει εξελιχθεί από νωρίς σε… τυπική διαδικασία, ο Κακλαμανάκης με συνεχόμενους πόντους του μείωσε σε 65-33 για τον Πανιώνιο, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να έχει φτιάξει τη μέγιστη υπέρ του διαφορά (73-35).

Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε πόντο στα πρώτα 5:20 της τέταρτης περιόδου, μετη διαφορά υπέρ του Προμηθέα να φτάνει μέχρι και το +48 (83-35), πριν οι Σκάνδαλος και Ντέιβις μειώσουν σε 84-41. Το τελικό 88-48 αντικατοπτρίζει πλήρως την άνεση με την οποία επιβλήθηκε ο Προμηθέας, ο οποίος πλέον στρέφει την προσοχή στο μεγάλο του αυριανό ραντεβού με τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 51-29, 73-35, 88-48