Συντριβή από την Σερβία και τελικός με Ιταλία για Εθνική

Δεύτερη ήττα και μάλιστα με βαρύ σκορ υπέστη η Εθνική ομάδα Γυναικών, 85-51 από την Σερβία για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ στην Βαλένθια.

Ήττα με κάτω τα… χέρια για την Εθνική ομάδα στην 2η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ 2021. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, προέβαλε αντίσταση μόλις για ένα δεκάλεπτο στην Σερβία, που επικράτησε εύκολα 85-51 και έκανε το «δύο στα δύο».

Η Εθνική, αγωνίστηκε χωρίς την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου λόγω ενοχλήσεων στην μέση και πλήρωσε εκτός από την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας τα πολλά λάθη της, αλλά και την αστοχία της. Πρώτη σκόρερ για την Σερβία ήταν η Κρβέντακιτς με 13 πόντους σε περίπου δέκα λεπτά, ενώ για την Εθνική μας 10 πόντους είχε η Σπανού.

Μόνο νίκη στο παιχνίδι της Κυριακής (20/6, 19:00) απέναντι στην Ιταλία θέλει πλέον η Εθνική για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Το ματς:

Με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Κρβέντακιτς, και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη της Εθνικής μας, η Σερβία προηγήθηκε 17-9 στο 6’. Παρά την καλή άμυνα στην συνέχεια που κράτησε χωρίς πόντο την αντίπαλο για εξίμισι λεπτά συνολικά, οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν, μειώνοντας μόνο σε 17-13 στο τέλος του δεκαλέπτου. Η Ελλάδα είχε επιθετικό πρόβλημα, που διογκώθηκε από την πίεση στα 3/4 του γηπέδου που ασκούσαν οι Σέρβες.

Έτσι με τρία συνεχόμενα τρίποντα, η Σερβία έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +17 (30-13 στο 15’) με το ποσοστό ευστοχίας της Ελλάδας να είναι στο 28% στο πρώτο μέρος και τα λάθη να έχουν φτάσει στα 14 στο ημίχρονο. Παράλληλα, η Εθνική έχανε πολλά αμυντικά ριμπάουντ (9), με αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 40-16 και επί μέρους σκορ 23-3 υπέρ της Σερβίας στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την Σερβία να παίρνει λύσεις και από τις Άντερσον, Σκόριτς και Βάσιτς, για το υπέρ της 53-19 στο 24’. Η Εθνική βρήκε σκορ από Σπανού και Παυλοπούλου, παρόλα αυτά ήταν πίσω στο σκορ 62-30 στο 28’. Παρά τις προσπάθειες της Μποσγανά, η διαφορά διατηρούταν σε επίπεδα τριάντα πόντων (70-40 στο 34’), με την Σερβία να έχει πάρει σκορ από όλες τις παίκτριές της και να συνεχίζει να κάνει θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ.

Έτσι, η διαφορά πήγε στους 39 πόντους (79-40) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με το τελικό 85-51 να γράφει την ιστορία του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85.