Ευρώπη

«Ροπαλιά» και 8άδα ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής νίκησε 86-81 την πολωνική Άνβιλ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του FIBA Europe Cup.

Την πρόκρισή του στα προημιτελικά του FIBA Europe Cup πανηγυρίζει ο Ηρακλής. Στη «φούσκα» του Ντεν Μπος στην Ολλανδία, ο «γηραιός» νίκησε 86-81 την πολωνική Άνβιλ και πήρε το εισιτήριο.

Επόμενος αντίπαλος στον δρόμο για την τετράδα θα είναι την Παρασκευή (26/3, 19:00) η Νες Ζιόνα.

Κορυφαίος παίκτης του Ηρακλή ήταν ο Ολιβιέρ Χάνλαν, που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ντέβιν Έμπανκς με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από πλευράς Άνβιλ, οι Κέρτις Τζέρελς και Αρτούρ Μιέλτσαρεκ πέτυχαν από 18 πόντους.

Το ματς:

Ο Ηρακλής, παρά την αστοχία (3/10 δίποντα) στα πρώτα λεπτά, προηγήθηκε 7-2 και 11-5. Η Άνβιλ ξεκίνησε με 3/5 τρίποντα και με επιμέρους σκορ 8-0, πέρασε μπροστά 13-11 στο 7’. Το τάιμ άουτ του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν άλλαξε και πολλά, αφού η αστοχία συνεχίστηκε. Στο τέλος του δεκαλέπτου, ο «γηραιός» βρισκόταν πίσω στο σκορ με 19-15, έχοντας συνολικά 5/17 σουτ.

Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας συνέχιζαν να τα «σπάνε» στην επίθεση και η Άνβιλ, που μπήκε… φουριόζα στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (31-21) στο 14’. Ο Ηρακλής βελτίωσε την άμυνά του και με κάποιες καλύτερες επιλογές στην επίθεση μείωσε σε 33-29, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 38-30 υπέρ της πολωνικής ομάδας.

Με 3/4 τρίποντα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 15-9, ο Ηρακλής μείωσε σε 47-45 στο 24’, αναγκάζοντας τον προπονητή της Άνβιλ να πάρει τάιμ άουτ. Ο «γηραιός» πέρασε και μπροστά 49-47 και πλέον το ματς είχε ξαναγίνει ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα να προηγείται 64-61.

Με… φόρα μπήκε ο Ηρακλής στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 6-0 στα πρώτα 77 δευτερόλεπτα, έκανε το σκορ 70-61. Μετά το τάιμ άουτ, η Άνβιλ αφυπνίστηκε, αλλά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου διατηρούσαν τον έλεγχο. Όμως, με το σκορ στο 77-69, οι Πολωνοί «έτρεξαν» ένα 7-0 και μείωσαν σε 77-76, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία λεπτά, ο «γηραιός» ήταν πιο ψύχραιμος και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81.