Ελλάδα Α2 / Β / Γ Εθνική

Πήρε το θρίλερ με τον Μίλωνα και «ανάσανε» ο Ηρακλής!

Ο Ηρακλής επικράτησε πολύ δύσκολα με σκορ 75-73 του Μίλωνα στο Ιβανώφειο, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Elite League.

Την επιστροφή στις νίκες πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής (05/11) ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε δύσκολα με 75-73 του Μίλωνα στο Ιβανώφειο, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Elite League.

Ο «Γηραιός» ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο, ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στη συνέχεια, επέτρεψε στον Μίλωνα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +7 για το 38-31. Ο Ηρακλής «απάντησε» στο τρίτο δεκάλεπτο και με όπλο την πολύ καλή του επιθετική συγκομιδή πήρε εκ νέου το προβάδισμα (61-54), «καθαρίζοντας» στο τέλος την υπόθεση νίκη.

Οι γηπεδούχοι, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-3, είχαν σε πολύ καλό βράδυ τους Μπέικερ και Μαστρογιαννόπουλο με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον Μίλωνα, που έπεσε στο 4-2, ξεχώρισε ο Μελισσάρατος με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 31-38, 61-54, 75-73

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 10 (3), Σοκ 8 (1), Πουλιανίτης 5, Πράπας 5 (1), Μερμίγκης 5 (1), Ζορμπάς 10, Μπέικερ 13 (3), Σαρικόπουλος 8, Μαστρογιαννόπουλος 11 (1)

Μίλων (Καραγιάννης): Πετρίδης, Ανέστης 3, Μελισσαράτος 20 (2), Παγώνης, Μοτσενίγος 6 (2), Μπαρτ 23 (3), Δομπρογιάννης, Χριστόπουλος, Μαλούκος 2, Δημάκος 13 (1), Κανονίδης 6.