Ελλάδα

Έκανε το break ο Προμηθέας μέσα στο Λαύριο με killer Κλαβέλ

Ο Προμηθέας έκανε το break και το 1-0 στους ημιτελικούς της Basket League κερδίζοντας 86-79 μέσα στο Λαύριο. Κορυφαίος ο Τζιάν Κλαβέλ με 28 πόντους.

Με φανταστική εμφάνιση του Τζιαν Κλαβέλ, ο Προμηθέας νίκησε 86-79 στην έδρα του Λαυρίου και έκανε το break και το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Stoiximan Basket League. O Πορτορικανός είχε 28 πόντους με πέντε τρίποντα και οδήγησε τους Πατρινούς στο σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στους τελικούς. Το Σάββατο (22/5, 18:00) στο «Δ.Τόφαλος» ο δεύτερος αγώνας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να μπαίνει αποφασιστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο (επιμέρους 11-1) και να φτάνει στο +8. Παρότι το Λαύριο κατάφερε να μειώσει στο καλάθι με 2 λεπτά για το τέλος, το ροζ φύλλο πήγε τελικά στην πλευρά των φιλοξενούμενων.

Οι Πατρινοί δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Τζεράι Γκραντ λόγω τραυματισμού (είναι αμφίβολο αν θα παίξει στο δεύτερο ματς), ενώ ο Τζέριαν Γκραντ τελείωσε τον αγώνα με μόλις 2 πόντους (αλλά και 8 ασ, 7ρ). Ωστόσο ο Κλαβέλ τους οδήγησε επιθετικά με τους Δ. Αγραβάνη (19π) και Αγκμπελίζ (14π) να ακολουθούν.

Για το Λαύριο, κορυφαίος ήταν ο Κάρτερ (17π, 5ρ), ακολούθησε σε σκορ ο Μουράτος (15π), ενώ εξαιρετική απόδοση είχε ο Γερομχαλός (14π).

Οι ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη αστοχία το ματς, με το 5-6 του 5ου λεπτού να είναι ενδεικτικό. Ο Προμηθέας προηγήθηκε 12-7 στο 7', με τον Κλαβέλ να έχει πετύχει τους εννέα πόντους της ομάδας του. Η διαφορά των πέντε πόντων χώριζε τους αντιπάλους και στο τέλος του α' δεκαλέπτου (14-19).

Με τον Γερομιχαλό να μπαίνει στο γήπεδο για το Λαύριο και να δίνει πολλές επιθετικές λύσεις, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 13' στο καλάθι (23-25). Λίγο αργότερα μάλιστα, ο Μουράτος έφερε με μπάσιμο το παιχνίδι στα ίσα (30-30). Ωστόσο, ο Κλαβέλ συνέχισε να είναι «καυτός» (19π στο ημίχρονο) και έφερε τον Προμηθέα στο +6 (36-42) στη λήξη του ημιχρόνου.

Το Λαύριο ισοφάρισε σε 42-42 πολύ γρήγορα στο δεύτερο μέρος και πέρασε μπροστά μετά από λίγο για πρώτη φορά, με τρίποντο του Γερομιχαλού (47-45). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια διαδοχικά και τους γηπεδούχους να φτάνουν στη λήξη του δεκαλέπτου προηγούμενοι με 60-58.

Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας μπήκε με ένα επιμέρους 11-1 και προηγήθηκε 69-61. Το Λαύριο όμως πλησίασε ξανά και στα δύο λεπτά για το τέλος μείωσε σε 73-75 με τρίποντο του Κόζι, αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 80-73 με ένα λεπτό για το τέλος και εντέλει έφτασαν στη νίκη και το break στην σειρά των ημιτελικών με τελικό σκορ 86-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-42, 60-58, 79-86

Λαύριο-Προμηθέας 79-86