Γενικά

Πέρασε την Πολωνία η Λιθουανία και κόντρα με... Ντόντσιτς για το Τόκιο

Με σχετική άνεση, η Λιθουανία επιβλήθηκε 88-69 της Πολωνίας και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Προολυμπιακού, όπου θα συγκρουστεί με τη Σλοβενία του Ντόντσιτς.

Απέφυγε τα δράματα και τώρα… Ντόντσιτς! Η Λιθουανία στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και επικράτησε 88-69 της Πολωνίας.

Κατά συνέπεια, πέρασε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά του Κάουνας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία με έπαθλο ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Μασκολιούνας οι Σαμπόνις (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Καλνιέτις (14 πόντοι, 4 ασίστ). Από τους Πολωνούς πάλεψαν οι Έι Τζέι Σλότερ (19 πόντοι) και Πονίτκα (10 πόντοι, 3 ασίστ).

Οι «οικοδεσπότες» ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 23-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι παίκτες του Τέιλορ αντέδρασαν και μείωσαν σε απόσταση αναπνοής στο φινάλε του ημιχρόνου (46-45).

Με καταπληκτική άμυνα στην 3η περίοδο, η Λιθουανία απέκτησε διαφορά… νίκης (62-51), αφού οι Πολωνοί δεν κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ στο 4ο και καθοριστικό δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-45, 62-51, 88-69.