Euroleague

Στο «κόλπο» για οκτάδα η Μακάμπι ψαλιδίζοντας τις ελπίδες της Βαλένθια

Πραγματοποιώντας πολύ καλό 2ο ημίχρονο και με τον Ντόρσεϊ να σταματάει στους 17 πόντους, η Μακάμπι κέρδισε 84-72 τη Βαλένθια και μπήκε στη συζήτηση για την οκτάδα.

Την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές στη EuroLeague πέτυχε την Πέμπτη (4/3) η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία στο πλαίσιο της 28ης «στροφής» επικράτησε 84-72 εντός έδρας της Βαλένθια.

Ένα αποτέλεσμα που ανέβασε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα (με Χίμκι και Εφές), στο 11N-15H ούσα 13η, για να μπει υπό προϋποθέσεις εκ νέου στη συζήτηση για οκτάδα (8η η Ζενίτ με 16Ν-11Η). Από την οποία, δεδομένου ότι είχαν περισσότερες ελπίδες, απομακρύνονται οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έπεσαν στο 14Ν-14Η.

Για τους γηπεδούχους που πραγματοποίησαν πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο ξεχώρισαν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ (17π.), Τζόουνς (14π.), Κάσπι (14π.) και Ζίζιτς (13π.), με τον Γουίλμπεκιν να μένει άποντος, ενώ για τη Βαλένθια πολύ καλός ήταν ο Λαμπεϊρίν (18π.) και ανά διαστήματα οι Βαν Ρόσομ (14π.) και Ντούμπλιεβιτς (9π.).

Το ματς:

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά τη Βαλένθια σταθερά μπροστά. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας ως κορυφαίο τους τον Λαμπεϊρί (7π.) πήγαν προηγούμενοι 18-14 στη δεύτερη περίοδο.

Η Μακάμπι με ένα επί μέρους σκορ 9-2 πέρασε μπροστά με 23-20 ύστερα από δυόμισι λεπτά στο δεκάλεπτο. Ο Ντόρσεϊ άρχισε να τραβάει το «κουπί» για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βέβαια ήταν άστοχοι (20%) έξω από τα 6,75μ. Ο Ντούμπλιεβιτς απαντούσε για τις «νυχτερίδες», δίνοντας συνέχεια στο... ντέρμπι και οδηγώντας το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με το σκορ στο 33-35.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με ένα έμμεσο και ένα… κανονικό τρίποντο (από τους Ζίζιτς και Καλοϊάρο, αντίστοιχα) το 3ο δεκάλεπτο, για να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (39-35), μετά από 1'28''. Η μονομαχία των Τζόουνς και Βαν Ρόσομ έβγαλε νικητή τον πρώτο, καθώς συνεπικουρούμενος και από τους συμπαίκτες του οδήγησε την Μακάμπι, η οποία βελτίωσε το ποσοστό της στο τρίποντο στο 46,1%, στο +6 (62-56) στην τελευταία περίοδο.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι και τη μέγιστη διαφορά των 14 πόντων (82-68, 39'), για να επικρατήσει εντέλει 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-35, 62-56, 84-72.