Euroleague

Λύγισε την Μπασκόνια και ανάσανε η Μακάμπι

Με το second unit να βγαίνει μπροστά, η Μακάμπι επικράτησε 91-82 της Μπασκόνια και ξεπέρασε την πίκρα από την ήττα με τον Ολυμπιακό.

Όσο ζει, ελπίζει για οχτάδα η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που επικράτησε 91-82 της Μπασκόνια και επανήλθε άμεσα στις επιτυχίες.

Η «ομάδα του λαού» είχε απρόσμενους πρωταγωνιστές τους Μπράιαντ (14 πόντοι, 4 ασίστ) και Ζούσμαν (11 πόντοι) και ανέβηκε στο 9-11, ενόσω δίπλωσε τις νίκες κόντρα στους Βάσκους.

Από την άλλη, για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Χένρι (19 πόντοι, 8 ασίστ) και Πίτερς (18 πόντοι), όμως πάλευαν μόνοι τους. Στο 9-11 υποχώρησε το σύνολο του Ιβάνοβιτς.

Η Μπασκόνια μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 6-0 στο πρώτο δίλεπτο. Με τον Γκεντράιτις να πυροβολεί, οι Βάσκοι διατήρησαν μικρή διαφορά (5-11 στο 3’), ωστόσο κάπου εκεί αφυπνίστηκαν οι παίκτες της Μακάμπι και έτρεξαν επιμέρους 12-2 για να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση (17-13 στο 7’). Με τους ψηλούς να μπαίνουν στην εξίσωση, οι Ισραηλινοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (26-21).

Στη δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν κάπως (32-26 στο 12’), αλλά οι Ισπανοί επέστρεψαν άμεσα (32-30). Η απάντηση της ομάδας του Σφαιρόπουλου ήρθε με επιμέρους 11-4, που την έφερε στο +9 (43-34 στο 17’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο βολές του Πίτερς, που μείωσε σε 47-43.

Στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου, η Μακάμπι ανέκτησε τη διαφορά των 8 πόντων (51-43 στο 22’), όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με μπροστάρη τον Χένρι και μείωσαν σε απόσταση βολής (60-58 στο 26’).

Παρ’ όλα αυτά, κάπου εκεί επήλθε το μπλακ άουτ για την Μπασκόνια, με τους γηπεδούχους να τρέχουν επιμέρους 8-2, που τους έφερε στο +8 στο φινάλε της 3ης περιόδου (68-60).

Η «ομάδα του λαού» έφτασε μέχρι και το +11 στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου (71-60), αλλά οι Βάσκοι αντέδρασαν και πυροβολώντας από την περιφέρεια, ξαναμπήκαν στο ματς (75-71 στο 34’).

Κι ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν βραχυκυκλώσει, ήρθε ο Γουίλμπεκιν με ένα μεγάλο τρίποντο να φέρει την ομάδα του στο +7 (83-76) με δύο λεπτά για τη λήξη. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν διαδικαστικά, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τον τρόπο να επανέλθουν. Το τελικό 91-82 απέδωσε δικαιοσύνη, με τη Μακάμπι να γυρίζει στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 47-43, 68-60, 91-82.