Euroleague

Παλικάρι με «Λάρι» ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβίβ!

Με την ψυχάρα του Γιαννούλη Λαρεντζάκη σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός νίκησε 89-87 στην παράταση τη Μακάμπι, μέσα στο Τελ Αβίβ!

Τεράστια νίκη με την υπογραφή Λαρεντζάκη για τον Ολυμπιακό!

Ο Έλληνας γκαρντ πήρε την… μπαγκέτα από τον εξαιρετικό Σλούκα στην παράταση και με τις αμυνάρες του και τα μεγάλα του καλάθια, έδωσε το ροζ φύλλο στους «ερυθρόλευκους» (89-87) κόντρα στη Μακάμπι και τους ανέβασε στο 10-8!

Ο Σλούκας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 11 ασίστ, αλλά ήταν και εκείνος που με 2/2 βολές στα 2,9’’ πριν τη λήξη, διαμόρφωσε το 73-73 της κανονικής διάρκειας.

Ο «Λάρι» ήταν δεύτερος σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά με 13 πόντους και τον ακολούθησε ο Πρίντεζης με 12π. Σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός δεν είχε Παπανικολάου, Χάρισον και τον Μάρτιν επηρεασμένο από τον τραυματισμό του.

Από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που έπεσε στο 8-11, ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 25 πόντους και ο Μπράιαντ με 15π.

Με τους Έλις, Πρίντεζη, Χαραλαμπόπουλο, Τζένκινς και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κάκιστη αρχή για τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο πεντάλεπτο, με τα συνεχόμενα λάθη και τις τραγικές επιθετικές επιλογές να δίνουν την ευκαιρία στη Μακάμπι να πάει στο 8-2. Η μόνη αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε από Πρίντεζη και Χαραλαμπόπουλο, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούνταν σταθερά μπροστά (18-13), μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, χάρη στον Γουίλμπεκιν.

Τα προβλήματα του Ολυμπιακού στην άμυνα τιμώρησε πολύ καλά η Μακάμπι στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +9 (25-16), με τον Μπράιαντ, στο 12’. Ο ΜακΚίσικ ήρθε ορεξάτος από τον πάγκο για τους «ερυθρόλευκους», αλλά ο Τζόουνς έστειλε τους γηπεδούχους στο +8 (30-22), στο 14’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαζαν άμυνες, αλλά στην επίθεση δεν κέρδισαν σχεδόν τίποτα (30-24). Εκεί, επέστρεψε ο Γουίλμπεκιν στο παρκέ και η ομάδα του Σφαιρόπουλου πήγε ξανά στο +9 (37-28), στο 18’. Οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να ήταν αρκετά άστοχοι και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το -7 (40-33).

Μέσα από την καλή ομαδική άμυνά του και τον Ζαν-Σαρλ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (40-40) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια άρχισαν τα «φθηνά» λάθη από τους «ερυθρόλευκους» και έτσι η αντεπίθεση όχι μόνο διεκόπη, αλλά η Μακάμπι πήγε στο +6 (48-42), στο 25’. Εκεί, οι Πειραιώτες αντέδρασαν, ξανά με καλές άμυνες και με τον Σλούκα να βρίσκει το… χέρι του, απάντησαν με ένα 7-0 για το δικό τους προσπέρασμα (48-49), στο 28’. Ωστόσο, τα λάθη έκαναν ξανά την εμφάνισή τους, οι Πειραιώτες είχαν αφύλακτη τη ρακέτα τους και έτσι η Μακάμπι έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά (55-52).

Με τις καλές άμυνες του Λαρεντζάκη και τον Σλούκα επιθετικά, ο Ολυμπιακός έκανε ένα 6-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, για το +3 (55-58), το οποίο διατήρησε μέχρι το 24’ (57-60). Στη συνέχεια, κάποια λάθη, αλλά και ο Τζόουνς έβαλαν μπροστά (61-60) τη Μακάμπι, στο 25’. Οι καλές άμυνες επέστρεψαν, ενώ με ένα τρίποντο του –άφαντου μέχρι εκείνη την στιγμή- Βεζένκοβ, έστειλε τους Πειραιώτες στο +4 (61-65). Με… νύχια και με δόντια, οι Πειραιώτες κρατούνταν μπροστά (64-67), μέχρι το 37’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση (βέβαια δεν έπαιρναν φάουλ ούτε με… αίτηση) και ο Γουίλμπεκιν έσπρωξε τους γηπεδούχους στο +4 (71-67), στο 39’. Ακολούθησε ένα καλάθι του Μάρτιν από επιθετικό ριμπάουντ και 2/2 από τη γραμμή από τον Βεζένκοβ, για την ισοφάριση (71-71), στα 24,5’’ για τη λήξη. Στα 19,4’’ ο Ντόρσεϊ πήγε στη γραμμή έκανε 1/2, ο Βεζένκοβ έκανε λάθος στο ριμπάουντ, με τον Γουίλμπεκιν να κάνει και εκείνος 1/2 βολές (73-71). Στα 2,9’’ πήγε ο Σλούκας στη γραμμή και έστειλε το ματς στην παράταση, διαμορφώνοντας το 73-73.

Με τις άμυνες του Λαρεντζάκη και τους Πρίντεζη και Σλούκα ο Ολυμπιακός πήγε στο +3 (75-78), στο πρώτο δίλεπτο. Η Μακάμπι απάντησε με ένα 4-0 (79-78), με τον Λαρεντζάκη να «μιλά» ξανά με μεγάλες άμυνες και καλάθια να βάζει ξανά τους Πειραιώτες σε θέση οδηγού (81-83), ενώ με ένα μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοβ να πηγαίνουν στο +5 (81-86), στο 44’. Όμως, μία άστοχη επίθεση, αλλά και ο Χάντερ έβαλαν τους γηπεδούχους για τα καλά στο ματς (85-86), στα 19’’ πριν τη λήξη. Στα 10,9’’ πήγε ο Λαρεντζάκης στη γραμμή και με 2/2 έκανε το 85-88, αλλά στα 7,2’’ ο Γουίλμπεκιν πήρε ένα ανύπαρκτο φάουλ για τρεις βολές και έκανε 2/3. Στα 3,5’’ πριν τη λήξη, ο Λαρεντζάκης έκανε 1/2 και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με το τελικό 89-87.

Έκανε τη διαφορά: Βάσει των αριθμών ο Κώστας Σλούκας με ακόμη ένα νταμπλ-νταμπλ, με 21π. και 11 ασίστ. Μοιράζεται όμως το… βραβείο με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη γιατί και εκείνος βγήκε μπροστά στην παράταση, έχοντας σημαντική συμβολή στη νίκη.

Για… πάγκο: Πολύ κακό ματς για τον Σπανούλη, ο οποίος αγωνίστηκε για μόλις 5:08’’ και δεν πρόσφερε σχεδόν τίποτα στο ματς.

Η στιγμή του ματς: Ενώ το ματς δείχνει να… στραβώνει στην παράταση (81-80), μία τριποντάρα του Λαρεντζάκη στο 1:31’’ πριν το τέλος.

Το στατιστικό του αγώνα: Τα 3/12 τρίποντα και τα 8 λάθη του Γουίλμπεκιν.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 κ.δ., 87-89 παρ.