Με… όργια του Καλάθη το «πράσινο» 1-0

Με ενορχηστρωτή τον Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 92-79 του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Ο Νικ Καλάθης οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ (92-79), με τον ομογενή γκαρντ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ). Οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τη στιγμή που πάτησαν γκάζι και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +24.

Ανεβάζοντας στροφές μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πασκουάλ ξέφυγε στο σκορ και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ελπίζει. Πολλά τα λάθη των φιλοξενούμενων (17), που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του Παναθηναϊκού.

Αρκετά νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να τρέξει, αλλά να είναι άστοχος. Εντούτοις, προηγήθηκε 13-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Με ένα γκολ-φάουλ του Σίνγκλετον οι «πράσινοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (16-6). Ο ΠΑΟΚ ξεκόλλησε από τους 6 πόντους με 2/2 βολές του Χαραλαμπόπουλου, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο αφού η ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν είχε σωστές επιλογές στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διακατέχεται από νευρικότητα και αστοχία στην επίθεση, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 18-15. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +5 (20-15).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα και είχαν πιο στοχευμένες επιλογές στην επίθεση, κυρίως λόγω της παρουσίας του Ίαν Βουγιούκα. Με ένα επιμέρους σκορ 15-2 στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 18 πόντους (35-17), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς. Με ένα καλάθι του Γκος ο ΠΑΟΚ ξεκόλλησε από τους 17 πόντους (35-19), αλλά δυσκολευόταν από την ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων, που τον ανάγκασαν σε μαζεμένα λάθη. Παρ’ όλα αυτά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» μείωσε γρήγορα στους 14 (37-23) και υποχρέωσε τον Πασκουάλ να ζητήσει τάιμ-άουτ. Έκτοτε οι «πράσινοι» διατήρησαν μια διαφορά πάνω από τους 15 πόντους με ενορχηστρωτή τον Καλάθη και έκλεισαν το ημίχρονο στο +20 (51-31) έχοντας βελτιωμένα ποσοστά ευστοχίας σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Λοτζέσκι, που έστειλε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +23 (54-31). Ο Καλάθης συνέχισε τον επιθετικό οίστρο του και έφερε τους «πράσινους» μέχρι και το +24 (64-40) στα μισά της τρίτης περιόδου, με τον ομογενή γκαρντ να φτάνει νωρίς στο νταμπλ-νταμπλ. Από την άλλη πλευρά, ο Πέτεγουεϊ προσπαθούσε να κρατήσει όρθιο τον ΠΑΟΚ πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, όμως ήταν απελπιστικά μόνος του. Με εκτός ισορροπίας τρίποντο του Σίνγκλετον στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έκλεισε στο +22 (72-50) στο 30'.

Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ πίεσε περισσότερο και προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα, με τον Χρυσικόπουλο να σκοράρει 7 διαδοχικούς πόντους. Η διαφορά έπεσε στους 14 πόντους (84-70) με τρίποντο του Κόνιαρη, τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε περαιτέρω. Η ομάδα του Πασκουάλ διατήρησε διψήφια διαφορά φτάνοντας στο 1-0 με τελικό σκορ 92-79.

Ο Καλάθης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Τζέιμς και Σίνγκλετον, που σημείωσαν 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Μοναδικό ψεγάδι στην εμφάνιση του Παναθηναϊκού η αστοχία στις βολές (20/33). Από τον ΠΑΟΚ διασώθηκαν οι Κατσίβελης (16 πόντοι με 6/8 εντός παιδιάς), Πέτεγουεϊ (15 πόντοι).

Ο δεύτερος ημιτελικός των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο (26/5) στις 17:30.