NBA

Πήραν το «θρίλερ» οι Μπακς, με εξαιρετικό Γιάννη

Την 4η συνεχόμενη νίκη τους στο NBA πήραν τα ξημερώματα οι Μπακς, οι οποίοι επικράτησαν με ομαδική δουλειά στο… νήμα με 135-134 των Γουίζαρντς.

«Σκληρό καρύδι» αποδείχθηκαν οι Γουίζαρντς για τους Μπακς, οι οποίοι κατάφεραν να επικρατήσουν στο τέλος της αναμέτρησης με 135-134 στο Fiserv Forum τα ξημερώματα στο NBA.

Μετά από δύο σερί ματς με τους Νετς σε τρία βράδια, τα «ελάφια» φάνηκε πως είχαν έλλειψη δυνάμεων απέναντι στην Γουάσινγκτον, η οποία ευτύχισε να έχει σε καλή μέρα τους Μπιλ και Γουέστμπρουκ που δυσκόλεψαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την παρέα του.

Το Μιλγουόκι, με τη νέα του νίκη, ανέβηκε στο 42-24 (20-14 εντός έδρας) και συνεχίζει να κυνηγά τη δεύτερη θέση, ενώ έχει ελπίδες ακόμα και για την πρώτη της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 23 πόντους (με 7/8 βολές, 8/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα), ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, ενώ είχε και 2 κοψίματα σε 29:40 λεπτά συμμετοχής. Ωστόσο, έπεσε «θύμα» του Γουέστμπρουκ, ο οποίος έξυπνα κέρδισε το επιθετικό φάουλ, που ήταν το έκτο για τον Έλληνα άσο ο οποίος βγήκε εκτός αγώνες με 2 λεπτά για το τέλος.

Συμπαραστάτες του Έλληνα σταρ ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους, ο Πατ Κόνατον πρόσθεσε 16 πόντους και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 3 πόντους (με 3/4 βολές, 0/2 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 16 λεπτά συμμετοχής. Οι Μπακς αγωνίστηκαν χωρίς τον Κρις Μίντλετον, ενώ τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Πι Τζέι Τάκερ.

Στο απέναντι στρατόπεδο, οι Γουίζαρντς είχαν σε καλό βράδυ τον Ράσελ Γουέστμπρουκ που έφτασε τα 179 triple-doubles (29 πόντοι από 12/18 δίποντα και 5/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 40:32). Από την πλευρά του, ο Μπράντλι Μπιλ ήταν απολαυστικός, αφού έκανε πέτυχε 42 πόντους (με 11/18 δίποντα,, 3/6 τρίποντα, 11/14 βολές), ενώ είχε 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Φιλότιμη προσπάθεια από τον Ντάνιελ Γκάφορντ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 14 λεπτά.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-37, 71-71, 103-95, 135-134.

Μπακς - Γουίζαρντς 135-134