NBA

Μυθικός Γιάννης, «σκότωσε» τους Νετς με 49 πόντους

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε μια από τις καλύτερες βραδιές της καριέρας του οδήγησε τους Μπακς σε νίκη επί των Νετς, 117-114.

Ένας ασταμάτητος Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μπακς σε μεγάλη νίκη, 117-114 επί των Νετς στο Μιλγουόκι. Ο 26χρονος σούπερ σταρ είχε 49 πόντους με 3/6 βολές, 17/28 δίποντα και 4/8 τρίποντα, ενώ είχε ακόμη 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 τάπες και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά.

O Greek Freak πέτυχε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, τους 16 πρώτους της ομάδας του στο τρίτο δωδεκάλεπτο και έκανε ρεκόρ σεζόν με 49 πόντους (47 το προηγούμενο) αγγίζοντας το ρεκόρ καριέρας του (που είναι 52).

Οι Μπακς βρέθηκαν στο -14 στην πρώτη περίοδο (23-37), αλλά κατάφεραν από το δεύτερο δωδεκάλεπτο να επιστρέψουν στο ματς. Ο Γιάννης είχε άξιους συμπαραστάτες τον Κρις Μίντλετον με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και τον Τζρου Χόλιντεϊ που είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τους Νετς ο Κέβιν Ντουράντ είχε 42 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά αστόχησε στο σουτ για την ισοφάριση στην εκπνοή. Ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 20 πόντους, ενώ απουσίαζε ξανά ο τραυματίας Τζέιμς Χάρντεν.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά, στο Μπρούκλιν, τα ξημερώματα της Τετάρτης, με το νικητή να κερδίζει και τη φετινή σειρά που είναι στο 1-1.

Δωδεκάλεπτα: 28-37, 62-59, 90-90, 117-114
Μπακς-Νετς 117-114