Euroleague

Την… έσπασε στην Μπαρτσελόνα με Πάνγκος η Ζενίτ!

Το καλάθι του Πάνγκος στα 10,7’’ πριν τη λήξη και το άστοχο τρίποντο του Χίγκινς, έδωσαν στη Ζενίτ τη νίκη (76-74) επί της Μπαρτσελόνα, στο πρώτο ματς των playoffs!

Παρά τη μεγάλη αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, που γύρισε από το -17, το καλάθι του Πάνγκος στα 10,7’’ πριν τη λήξη, αλλά και το άστοχο τρίποντο του Χίγκινς, έδωσαν στη Ζενίτ τη νίκη (76-74), μέσα στη Βαρκελώνη, στο πρώτο ματς των playoffs.

Τρομερή εμφάνιση από τον πρώην παίκτη των «μπλαουγκράνα» με 19 πόντους και 9 ασίστ. Καλή εμφάνιση και ο Τόμας με 12 πόντους, ενώ σημαντική συνεισφορά είχε και ο Ρίβερς, ο οποίος είχε 11π., αλλά με κομβικά καλάθια όταν τον χρειάστηκαν οι Ρώσοι.

Σε ένα ματς που ο Πασκουάλ που δεν είχε στη διάθεσή του τον Πονίτκα, ενώ έχασε με τραυματισμό τον Γκουντάιτις στην τέταρτη περίοδο.

Από το σύνολο του Γιασικεβίτσιους ξεχώρισε ο Ντέιβις με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Χίγκινς να είχε 15π. Ο Καλάθης είχε 8π., 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Επόμενο ματς της σειράς, ξανά στο «Παλάου», την προσεχή Παρασκευή (23/4, 22:00).

Με το πόδι στο… γκάζι και φουλ επίθεση ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες. Ωστόσο, ο Πάνγκος ήταν πολύ «καυτός» και έτσι η Ζενίτ πήγε στο +6 (12-18), στα πρώτα έξι λεπτά. Όμως, στη συνέχεια αποσύρθηκε ο γκαρντ των Ρώσων, με την Μπαρτσελόνα να το εκμεταλλεύεται αυτό και παράλληλα με την είσοδο του Ντέιβις να κάνει ένα 6-0 για το προσπέρασμα (21-18), μέχρι 9’. Στο τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν τις άμυνες και με τον Χβοστόφ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στην ισοπαλία (21-21).

Με τρομερές άμυνες και τους Πόιθρες-Χόλινς, η Ζενίτ ξέφυγε αρχικά στο +6 (24-30), με τον Μίροτιτς να κρατά κάπως την Μπαρτσελόνα (28-33), μέχρι το 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ανέλαβαν δράση οι Πάνγκος και Μπάρον, οι οποίοι πήραν… φωτιά, ενώ έχοντας βοήθεια και από τον Τόμας, η ομάδα του Πασκουάλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (29-46), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο, αντέδρασε ο Χίγκινς για τους Καταλανούς και διαμόρφωσε το 34-48 του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο συγκεντρωμένη αμυντικά και με μπροστάρηδες τους Χίγκινς και Ντέιβις μπήκε η Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μέρος, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (42-51). Στη συνέχεια, ο Κλαβέρ πήγε… βδέλλα πάνω στον Πάνγκος, με την επίθεση των φιλοξενούμενων να «κολλάει» εντελώς και τους Καλάθη-Μίροτιτς από την άλλη να χτυπούν στο «ζωγραφιστό», με αποτέλεσμα οι Καταλανοί να πλησιάσουν στο καλάθι (51-53), στο 27’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων, ήρθε με τα μεγάλα σουτ του Ρίβερς, ο οποίος έκοψε τα… φτερά των «μπλαουγκράνα», με τους Ρώσους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +7 (54-61).

Ο Κούριτς ξεκίνησε «ζεστός» στην τέταρτη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να πλησιάζει ξανά στο καλάθι (61-63), στο 33’. Η απάντηση της Ζενίτ ήταν ένα τρίποντο του Χόλινς, αλλά οι Καταλανοί είχαν το μομέντουμ, με τον Χάνγκα να μειώνει στον πόντο (65-66), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, «μίλησαν» οι άμυνες και τα επιθετικά ριμπάουντ, με τον Χίγκινς να ισοφαρίζει (68-68), στο 37’. Στη συνέχεια, ο Ντέιβις έπαιρνε το ένα «σκουπίδι» πίσω από το άλλο, δίνοντας και το προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα» (72-71), αλλά ο Ρίβερς με μεγάλο τρίποντο το έδωσε πίσω στους φιλοξενούμενους (72-74), στα 45’’ πριν τη λήξη. Με φόλοου κάρφωμα ο Ντέιβις ισοφάρισε, για να έρθει ένα μεγάλο καλάθι του Πάνγκος στα 10,7’’ για τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο, με τον Μπλακ να κερδίζει βολές στα 1,8’’, να τις χάνει και το 74-76 να μένει μέχρι τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 34-48, 54-61, 74-76