NBA

Απίστευτο ματς, απίστευτος Σέξτον - Χαλάστρα στην πρώτη των ''Big 3''

Tο εντυπωσιακό του πράγματος είναι πως ο Σέξτον πέτυχε τους 20 πόντους της ομάδας του στη σειρά και έστειλε το παιχνίδι στην δεύτερη παράταση.

Μεγάλο παιχνίδι από τον Σέξτον ο οποίος έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στην καριέρα του και «χάλασε» την πρώτη του Big3 στους Νετς.

Ο άσος των Κάβαλιερς με 42 πόντους, career high, οδήγησε τους Καβαλίερς στην νίκη 147-135 επί των Νετς σε ένα ματς που χρειάστηκε δύο παρατάσεις. Μάλιστα, το εντυπωσιακό του πράγματος είναι πως ο Σέξτον πέτυχε τους 20 πόντους της ομάδας του στη σειρά και έστειλε το παιχνίδι στην δεύτερη παράταση με ένα καταπληκτικό τρίποντο. Τι άλλο έκανε ο Σέξτον; Κατάφερε να κλέψει την παράσταση από τον Ιρβινγκ που επέστρεψε στη δράση στην πρώτη παρουσία των τριών μεγάλων παικτών των Νετς.

Ο Ντουράντ είχε 38 πόντους, ο Ίρβινγκ 37 και το λάθος να μην κάνει φάουλ στον Σέξτον στη φάση που έστειλε το ματς στη δεύτερη παράταση και τέλος ο Χάρντεν 23 πόντους.

Το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς το είχαν οι γηπεδούχοι αλλά περίπου επτά λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας οι Νετς κατάφεραν να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να ισοφαρίσουν και να οδηγήσουν το ματς στην παράταση. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη νέα παράταση με το τρίποντο του Σέξτον και τελικά ήρθε η νίκη για τους Καβαλίερς.

Την χθεσινή βραδιά έγιναν άλλα οκτώ ματς στο ΝΒΑ... Οι Κλίπερς επικράτησαν 115-96 των Κινγκς με τον Λέοναρντ να είναι ο καλύτερος του αγώνα με 32 πόντους. Ο Ντόντσιτς έκανε τριπλ-νταμπλ με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ και με τον Πορζίνγκις που είχε 27 πόντους και 12 ριμπάουντ οδήγησαν του Μαβερικς στην νίκη 124-112 επί των Πέισερς.

Ενδιαφέρον παιχνίδι ήταν και αυτό ανάμεσα στην Μινεσότα και το Ορλάντο. Οι Μάτζικ κατάφεραν να πανηγυρίσουν στο τέλος με ένα buzzer beater του Άντονι 97-96, αν και η Μινεσότα ήταν μπροστά σκορ ακόμη και με 16 πόντους.

Τα αποτελέσματα των αγώνων του ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα

Σάρλοτ Χόρνερτς – Ουάσιγκτον Ουίζαρντς ΑΝΑΒΟΛΗ
Κλίβελαντ Καβαλίερς – Μπρούκλιν Νετς 147-135 (Μετά από δύο παρατάσεις) (113-113)

Ιντιάνα Πέισερς – Ντάλας Μαβερικς 112-124

Φιλαδέλφεια 76ερς – Μπόστον Σέλτικς 117-109

Ατλάντα Χοκς – Ντιτρόιτ Πίστονς 123-115
Τορόντο Ράπτορς – Μαϊαμι Χιτ 102-111
Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Ορλάντο Μάτζικ 96-97
Χιούστον Ρόκετς – Φίνιξ Σανς 103-109
Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Σαν Αντόνιο Σπερς 121-99

Λος Άντζελες Κλίπερς – Σακραμέντο Κινγκς 115-96