NBA

Συνεχίζεται ο κατήφορος για τους Λέικερς, βόλτα για τους Κλίπερς στη Σάρλοτ

Ακόμα ένα σπρώξιμο προς την κατρακύλα έριξαν οι Χοκς στους Λέικερς, επικρατώντας 129-121. Εύκολη η αποστολή των Κλίπερς επί των Χόρνετς.

Ακόμα μία ήττα υπέστησαν οι Λέικερς μην έχοντας τον Λεμπρόν Τζέιμς στη σύνθεσή τους, με τους Χοκς να επιβάλλουν τον δικό τους νόμο στην Ατλάντα, επικρατώντας 129-121 και σημείωσαν την 7η συνεχόμενη επικράτησή τους τη δεδομένη χρονική συγκυρία.

Οι Λέικερς είχαν το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά το ξέσπασμα του Τρέι Γιανγκ στην τέταρτη περίοδο ήταν αυτό που οδήγησε τα «γεράκια» σε ένα επιμέρους 38-20, που ήταν και το καθοριστική στην τελική έκβαση του αγώνα.

Ο ηγέτης των Χοκς είχε 36 πόντους και 12 ασίστ και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Κόλινς (20π., 11ρ.) και Καπέλα (15π., 9ρ.), ενώ από την πλευρά των Λέικερς που έπεσαν στο 24-27, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαλίκ Μονκ με 33 πόντους και 8/14 τρίποντα και 10ρ και τον ακολούθησαν οι Ντέιβις με 27π. και Γουέστμπρουκ με 20π. και 12 ασίστ.

Άνετη νίκη για τους Κλίπερς στην έδρα των Χόρνετς με 115-90 χάρη στο εκπληκτικό τους δεύτερο ημίχρονο στο οποίο έτρεξαν ένα επιμέρους 64-33 για να φτάσουν με θριαμβευτικό τρόπο στην επικράτηση.

Ρέτζι Τζάκσον και Μπράντον Μπόστον είχαν από 19 πόντους, ενώ από τους Χόρνετς ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο ΛαΜέλο Μπολ με 23 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ.