NBA

Άλωσαν το Μέμφις με Ριβς και Χατσιμούρα οι Λέικερς

Οι Λέικερς έσπασαν την έδρα των Γκρίζλις νικώντας 128-112 στο Μέμφις με πρωταγωνιστές τους Όστιν Ριβς και Ρούι Χατσιμούρα.

Με το «καλημέρα» στα playoffs οι Λέικερς έσπασαν το πλεονέκτημα έδρας των Γκρίζλις νικώντας στο Μέμφις με 128-112.

Ο Όστιν Ριβς στο πρώτο ματς της καριέρας του στα playoffs με 23 πόντους εκ των οποίων 14 στην τελευταία περίοδο και ο Ρούι Χατσιμούρα με 29 πόντους και 11/14 σουτ ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του LA. Ο Λεμπρόν Τζέιμς με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες, αλλά και ο Άντονι Ντέιβις με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 τάπες έβαλαν το λιθαράκι τους.

Ο Τζάρεν Τζάκσον με 31, ο Ντέσμοντ Μπέιν με 22 και ο Τζα Μοράντ με 18 ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, όμως ο τελευταίος αποχώρησε τραυματίας στην τέταρτη περίοδο μετά από άσχημη προσγείωση με το χέρι στο παρκέ.

Η ομάδα του Ντάρβιν Χαμ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (20-30), ωστόσο στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και με οδηγό τον Τζάκσον έκλεισαν το ημίχρονο στο +6, 65-59. Οι Λέικερς με 7/12 τρίποντα στο τρίτο δωδεκάλεπτο και απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Χατσιμούρα επέστρεψαν από το -8 (67-59) και πέρασαν με έξι, 90-96. O Μοράντ αποχώρησε με τραυματισμό στο χέρι στα μισά της τελευταίας περιόδου και οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Λεμπρόν έφτασαν στο +7 (101-108) με 5:26 να απομένουν. Ο Ριβς με 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο φρόντισε να οδηγήσει την ομάδα του στο 112-120, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Πέμπτης (02:30) ξανά στο Μέμφις.

Δωδεκάλεπτα: 27-32, 65-59, 90-96, 112-128