NBA

Μυθική ανατροπή και προβάδισμα για Σέλτικς μέσα στο σπίτι των Γουόριορς!

Οι Σέλτικς επέστρεψαν από το -15 στα τέλη της τρίτης περιόδου και με ένα επικό τέταρτο δωδεκάλεπτο (16-40) άλωσαν την έδρα των Γουόριορς με 120-108 για το 1-0 στους τελικούς του ΝΒΑ.

Μια ακόμη νίκη εκτός έδρας, την όγδοη στα φετινά playoffs, πήραν οι Σέλτικς! Παρότι 2:10 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου οι Γουόριορς ήταν στο 87-72 και έδειχναν να οδεύουν ολοταχώς για το 1-0 στους τελικούς του ΝΒΑ, η ομάδα που δεν παραδίνεται ποτέ επικράτησε 120-108 και «έσπασε» την έδρα τους.

Όλα αυτά χάρη σε μια εξωπραγματική τελευταία περίοδο, όταν με επί μέρους 40-16 ανέτρεψαν τα πάντα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 103-100 μπαίνοντας στο τελευταίο εξάλεπτο, αλλά ακολούθησε ένα μυθικό 17-0 σε περίπου πέντε λεπτά κρίνοντας το ματς.

Ο Αλ Χόρφορντ με 26 και ο Τζέιλεν Μπράουν με 24 πόντους ηγήθηκαν των νικητών, ενώ πολύτιμοι ήταν οι Μάρκους Σμαρτ με 21 και Ντέρικ Γουάιτ με 18, στη βραδιά που ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους 12 με 3/17 σουτ αλλά και 13 ασίστ. Ο Στεφ Κάρι είχε 34, ο Άντριου Γουίγκινς 20 και ο Κλέι Τόμπσον 15 για τους ηττημένους, που κατέρρευσαν σε ένα ματς που τους πήγαινε πρίμα για περίπου 35 λεπτά.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί ξημερώματα Δευτέρας (03:00 πμ.) και πάλι στην έδρα των Γουόριορς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τους γηπεδούχους ανώτερους στο πρώτο δωδεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν 29-22 με «ζεστό» Κάρι, αλλά τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο δεύτερο επιστρέφοντας από το -10 (37-47) και κλείνοντας την περίοδο μπροστά, 54-56. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Στιβ Κερ, που με πλουραλισμό στην επίθεση και εξαιρετικό τον Γουίγκινς έφτασαν στο +15, 87-72. Κάπου εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση της ομάδας της Βοστώνης.

Με τους Μπράουν και Γουάιτ να «οργιάζουν» έφεραν το ματς στα ίσα, 103-103, ενώ δύο διαδοχικά τρίποντα κι ένα σουτ μέσης απόστασης του Χόρφορντ οδήγησαν τους Σέλτικς μπροστά, 111-103! Μια ακόμη «βόμβα» του Σμαρτ εκτόξευσε τους Σέλτικς στο +11, 103-114, μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο και ο ίδιος παίκτης αποτελείωσε τους Γουόριορς με νέο τρίποντο, 103-117.

Δωδεκάλεπτα: 32-28, 54-56, 92-80, 108-120