NBA

Έλυσε τα… μάγια ο Μίτσελ και έστειλε τους Καβαλίερς στα ημιτελικά!

Ένας ηγετικός Ντόνοβαν Μίτσελ πήρε από το… χέρι τους Καβαλίερς και τους οδήγησε στη νίκη (106-94) επί των Μάτζικ στο Game 7, για την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής!

Παρά την τρομερή εμφάνιση του Πάολο Μπανκέρο οι Καβαλίερς είχαν την… απάντηση με τον επίσης εκπληκτικό Ντόνοβαν Μίτσελ και νικώντας 106-94 στο Game 7, που έγινε στο Κλίβελαντ, προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Ανατολής που τους περιμένουν οι Σέλτικς.

Καλύτεροι μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους οι «μαγικοί», φτάνοντας ακόμη και στο +18 (29-47), σε εκείνο το σημείο. Ωστόσο, στη συνέχεια άρχισε την… ραψωδία του ο γκαρντ των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν μία κομβική τρίτη περίοδο, συνοδεύοντάς την με επιμέρους σκορ 33-15.

Λίγες ημέρες μετά τους 50 πόντους που σημείωσε στην ήττα των Καβς στο Ορλάντο, ο Μίτσελ είχε 39π., 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Κάρις ΛεΒέρτ πρόσθεσε άλλους 15π. και ο Έβαν Μόμπλεϊ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11π. και 16 ριμπάουντ.

Από τους «μαγικούς», ξεχώρισε ο Μπανκέρο, ο οποίος τελείωσε το ματς με 38 πόντους και 16 ριμπάουντ, εκ των οποίων οι 24π. από το πρώτο ημίχρονο.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-24, 43-53, 76-68, 106-94