NBA

Από μηχανής… Λεμπρόν, έσωσε τους Λέικερς και οδήγησε στο 3-1

Ο Λεμπρόν Τζέιμς έστειλε σχεδόν με την εκπνοή το ματς στην παράταση, όπου οι Λέικερς λύγισαν τους Γκρίζλις με 117-111 και έκαναν το 3-1 στα playoffs.

Στα 38 του ο Λεμπρόν Τζέιμς παραμένει… clutch. Ένα δικό του πολύ δύσκολο καλάθι έστειλε το ματς με τους Γκρίζλις στην παράταση 0,1’’ πριν το τέλος (104-104) και εκεί οι Λέικερς έφτασαν στη νίκη με 117-111 και στο 3-1 στη σειρά.

Ο «βασιλιάς» έκανε ένα ακόμη ολοκληρωτικό παιχνίδι με 22 πόντους, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 τάπες σε 45 λεπτά. Mάλιστα, ένα δικό του γκολ-φάουλ απέναντι στον Ντίλον Μπρουκς στα 29,4'' πριν το τέλος της παράτασης έφερε την ομάδα του στο +5 και ουσιαστικά αποτελείωσε τους Γκρίζλις. Ο Όστιν Ριβς πρόσθεσε 23 πόντους, με τον Άντονι Ντέιβις να μετρά 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Το Μέμφις άγγιξε το 2-2 και την ανάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας όταν 6’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ο Τζάρεν Τζάκσον τάπωσε τον Ρουί Χατσιμούρα και στον αιφνιδιασμό ο Τζα Μοράντ έβγαλε μαγική ασίστ στον Ντέσμοντ Μπέιν. Όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Λεμπρόν.

Ο Μπέιν είχε 36 πόντους, με τον Μοράντ να προσθέτει 19 για τους Γκρίζλις, που φιλοξενούν το πέμπτο ματς της σειράς τα ξημερώματα της Πέμπτης (02:30).

Δωδεκάλεπτα: 29-23, 54-52, 81-83, 104-104, 117-111 (πρτ.)