NBA

«Πάτησαν» τους Λέικερς με εκπληκτικό ΛαΒίν οι Μπουλς!

Oι Μπουλς με πρωταγωνιστή τον Ζακ Λαβίν να πετυχαίνει 32 πόντους πέρασαν... αέρα από το Λος Άντζελες διαλύοντας τους Λέικερς με 108-118 στην επιστροφή του Λεμπρόν στα παρκέ μετά από έναν μήνα.

«Τσάκισαν» τους Λέικερς και φουλάρουν για playoffs οι... αγριεμένοι Μπουλς! Η ομάδα του Σικάγο πέρασε άνετα με 118-108 από το Λος Άντζελες με τον Ζακ ΛαΒίν να φτάνει τους 32 πόντους και έβαλε σε κίνδυνο τον Λεμπρόν Τζέιμς και την παρέα του.

Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο «Βασιλιάς» που πέτυχε 16 πόντους και ήρθε για δεύτερη φορά στην καριέρα του από τον πάγκο για να βοηθήσει την ομάδα του Nτάρβιν Χαμ. Άξιος συμπαραστάτης του ΛαΒίν ο ΝτεΡόζαν που σκόραρε 17 πόντους, μοιράζοντας και 9 ασίστ.

Oι Λέικερς κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 12-9 όμως οι Μπουλς απάντησαν γρήγορα κλείνοντας την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους διαφορά (29-26). Στη δεύτερη περίοδο ο Ζακ Λαβιν έβαλε μπροστά τις μηχανές και με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο βοήθησε τους Μπουλς να ξεφύγουν με 12 (42-30). Το κρεσέντο του Αμερικανού συνεχίστηκε, με τον ΝτεΡόζαν να βάζει και αυτός το χεράκι του φέρνοντας το σκορ στο +8 (63-55).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και άνοιξαν τη διαφορά στους 19 πόντους (76-57) πριν καν συμπληρωθούν πεντέμισι λεπτά. Οι Λέικερς δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν παρότι ο Λεμπρόν Τζέιμς επέστρεψε στο παρκέ, με το τρίτο δωδεκάλεπτο να λήγει με τη διαφορά στο +13 υπέρ των Μπουλς (91-78). Οι γηπεδούχοι, ήταν αρκετά άστοχοι στην επίθεση και ευάλωτοι στην άμυνα με αποτέλεσμα η ομάδα του Σικάγο να φτάνει στο +21 (107-86). Λίγο πριν το τέλος οι Μπουλς κατέβασαν ταχύτητες με αποτέλεσμα οι Λέικερς να μειώσουν τη διαφορά στους 10 πόντους για το τελικό 118-108.

Κορυφαίοι για τους “ταύρους” στο Λος Άντζελες ήταν ο ΛαΒίν με 32 πόντους και 4 ασίστ και ο ΝτεΡόζαν με 17 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ο Λεμπρόν σε 30 λεπτά είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μπράουν 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα και ο Ντέιβις 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-29, 55-63, 78-91, 108-118