NBA

Νέα ήττα από Θάντερ με απίθανη ανατροπή για Λέικερς

Οι Λέικερς χωρίς τον τραυματία Λεμπρόν Τζέιμς και παρότι βρέθηκαν στο +19, έχασαν με 107-104 από τους Θάντερ στο LA. Θρίαμβος για Σέλτικς και Τζαζ απέναντι σε Χοκς αντίστοιχα.

Μετά την ήττα τους από το +26 στην Οκλαχόμα, οι Λέικερς την πάτησαν ΚΑΙ εντός έδρας από τους Θάντερ. Αυτή τη φορά έχασαν παρότι βρέθηκαν στο +19, με 107-104. Οι «λιμνάνθρωποι», που έπαιζαν χωρίς τον Λεμπρόν Τζέιμς λόγω προβλήματος στους κοιλιακούς, προηγήθηκαν με 44-25 στη δεύτερη περίοδο αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν. Ο Σάι Γκίλτζους-Αλεξάντερ πέτυχε 11 από τους 28 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι σε 10 λεπτά ήταν άποντος (0/4 σουτ) με 4 ριμπάουντ και 1 λάθος. Άντονι Ντέιβις με 29, Ράσελ Γουέστμπρουκ με 27 και Καρμέλο Άντονι με 21 πόντους δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την τρίτη ήττα για τους Λέικερς στο Staples Center και τέταρτη συνολικά σε εννιά ματς.

To… group therapy που έκαναν οι Σέλτικς μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα απέδωσε εντυπωσιακά. Η ομάδα του Ίμε Ουντόκα πέρασε με 95-78 από το Μαϊάμι με 17 πόντους του Τζέιλεν Μπράουν και 14 του Ντένις Σρέντερ. Τη διαφορά έκανε η άμυνα, που κράτησε τους Χιτ στη χειρότερη συγκομιδή τους επιθετικά από τους 74 πόντους τον Ιανουάριο του 2016. Τζίμι Μπάτλερ με 20 και Ντάνκαν Ρόμπινσον με 16 πόντους διασώθηκαν.

Την εντυπωσιακή τους πορεία (7-1) συνέχισαν οι Τζαζ, που πέρασαν με 116-98 από την Ατλάντα. Η διαφορά έγινε στην τέταρτη περίοδο, όπου το επί μέρους σκορ ήταν 41-24. Ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 30 και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους ηγήθηκαν της ομάδας, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ κυριάρχησε με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ. Ο Τρέι Γιανγκ είχε 20 πόντους με 8/20 σουτ για τους Χοκς που υποχώρησαν στο 4-5.

Οι Σίξερς πέρασαν με 109-98 από το Ντιτρόιτ με 23 πόντους του Σεθ Κάρι και 19 του Τζοέλ Εμπίντ, τη στιγμή που απουσίασαν οι Χάρις και Κορκμάζ. Το νούμερο ένα του ντραφτ, Κέιντ Κάνιγχαμ, είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ αλλά μόλις 4/17 σουτ για τους Πίστονς.

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι Σανς επιβλήθηκαν 123-111 των Ρόκετς. Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 27 πόντους, ενώ ο Λάντρι Σάμετ πρόσθεσε άλλους 19 από τον πάγκο. Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ είχε 20 για το Χιούστον, που έπεσε στο 1-7.