NBA

Λεμπρόν: «Είμαι χάλια στις βολές»-«Καταρρέουν» οι αριθμοί του στο φινάλε

Ο Λεμπρόν Τζέιμς είναι αρκετά άστοχος από τη γραμμή, ειδικά προς το φινάλε των αγώνων.

Λίγο έλειψε ο Λεμπρόν Τζέιμς να αποβεί μοιραίος για τους Λέικερς με την αστοχία του από τη γραμμή, αλλά η νίκη επί των Χοκς ήρθε με 107-106.

«Οι βολές μου είναι σκουπίδια. Αυτή τη στιγμή είμαι χάλια από τη γραμμή. Θα ξαναβρώ το ρυθμό μου, ευτυχώς που ο Κούζμα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και είχαμε μια ακόμη ευκαιρία να κερδίσουμε», δήλωσε μετά τον αγώνα ο «βασιλιάς».

Τι λένε οι αριθμοί; Ο Λεμπρόν έχει φέτος 73,9% από τη γραμμή. Ωστόσο τα ποσοστά του διαφέρουν κατά περίσταση και πέφτουν δραματικά στο φινάλε των αγώνων. Συγκεκριμένα, στην πρώτη περίοδο έχει 72%, στη δεύτερη 76%, στην τρίτη 79% και στην τέταρτη 74%, ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο έχει 58%, στο τελευταίο λεπτό 44% και στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα 38%.