NBA

Λύγισαν με buzzer beater στην Ατλάντα οι -χωρίς Γιάννη- Μπακς, ρεκόρ από Βινς Κάρτερ

Με απίθανο buzzer beater καλάθι του Τρέι Γιανγκ, οι Ατλάντα Χοκς επικράτησαν 136-135 των «μισών» Μπακς στην παράταση.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι Ατλάντα Χοκς νίκησαν 136-135 τους Μιλγουόκι Μπακς, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρέι Γιανγκ, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο καλάθι ακριβώς με τη λήξη της παράτασης. Ιστορική επίδοση από τον Βινς Κάρτερ, που έφτασε τα 1.477 παιχνίδια στο ΝΒΑ και ανέβηκε στην 5η θέση της σχετικής λίστας προσπερνώντας τον Καρλ Μαλόουν.

Τα «ελάφια» παρατάχθηκαν με αρκετές ελλείψεις και δίχως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον Μπαντενχόλζερ να χρησιμοποιεί μόλις 8 παίκτες του! Μάλιστα, ο Τιμ Φρέιζερ αγωνίστηκε και στα 53 λεπτά της αναμέτρησης!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 43-26 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο τα «γεράκια» αντέδρασαν και μείωσαν στο φινάλε του ημιχρόνου (68-71). Το δεύτερο μέρος ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.

Με τρίποντο του Λεν στα 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, οι Χοκς ισοφάρισαν σε 122-122 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, αφού ο Μπράουν αστόχησε στην τελευταία επίθεση των Μπακς.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Μιλγουόκι μπήκε πιο δυνατά και έφτασε να προηγείται 133-128, ένα λεπτό πριν από το φινάλε. Εντούτοις, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 6-0, πέρασαν μπροστά (134-133 στα 6’’). Ο Μπράουν με λέι-απ έγραψε το 134-135, όμως ο Τρέι Γιανγκ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη: με απίθανο καλάθι στη λήξη του ματς, διαμόρφωσε το τελικό 136-135 και χάρισε στην ομάδα του την 28η νίκη της στη σεζόν (28-49).

Από την άλλη, οι Μπακς έπεσαν στο 57-20 και θέτουν σε κίνδυνο την 1η θέση στην ανατολική περιφέρεια. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Άντερσον (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Κόλινς (23 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Λεν (23 πόντοι), Γιανγκ (12 πόντοι, 16 ασίστ), ενώ από τα «ελάφια» ξεχώρισαν οι Φρέιζερ (20 πόντοι, 15 ασίστ, 7 ριμπάουντ), Μπράουν (27 πόντοι, 9 ριμπάουντ).