NBA

Παράσταση Ντόνσιτς - Ίρβινγκ και λύτρωση στην παράταση για τους Μάβερικς - Πήραν το θρίλερ με τους Καβαλίερς οι Κλίπερς

Με τους Ντόνσιτς & Ίρβινγκ να πετυχαίνουν 85 πόντους και τον Έξουμ να στέλνει με buzzer beater το ματς στην παράταση οι Μάβερικς επικράτησαν 147-136 των Ρόκετς. Νίκη των Κλίπερς επί των Καβαλίερς

Αδιανόητη ματσάρα στο Ντάλας με θριαμβευτές τους Μάβερικς! Η ομάδα του Τζέισον Κιντ δυσκολεύθηκε πάρα πολύ κόντρα στους αξιόμαχους Ρόκετς και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κάιρι Ίρβινγκ και Λούκα Ντόνσιτς που σκόραραν συνολικά 85 πόντους, αλλά και με τον Έξουμ που πέτυχε το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση, επικράτησε 147-136!

Σε τρομερή κατάσταση οι Ρόκετς που πανηγύρισαν την 14η νίκη τους στα τελευταία 16 ματς, με τον Ίρβινγκ να πετυχαίνει 48 πόντους και τον Ντόνσιτς 37, την στιγμή που ο Γουάσινγκτον με διαδοχικά τρίποντα στην παράταση, καθάρισε τη νίκη για τους Μάβς! Μοιραίος για τους Ρόκετς ο Σμιθ που αστόχησε σε δυο βολές προτού ο Έξουμ σκοράρει το τρίποντο που καθόρισε το ματς.

Ο Μπρουκς πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Χιούστον με 29 πόντους, με τον Φαν Βλιτ να πετυχαίνει 24 και να μετρά και 12 ασίστ.

Στο 48-30 το ρεκόρ της ομάδας του Ντάλας, ήττα-μαχαιριά για τους Ρόκετς που βρίσκονται στο 38-40 και δείχνουν να χάνουν το τρένο των play-in!

Tα δωδεκάλεπτα: 27-42, 66-71, 98-106, 129-129, 147-136 (παρ.)

Σπουδαία επικράτηση και για τους... ατσαλωμένους Κλίπερς! Η ομάδα του Λος Άντζελες σε ένα must win ματς, κατάφεραν να αλλάξουν πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατήσουν 120-118 των Καβαλίερς!

Τεράστια εμφάνιση του Πολ Τζορτζ, που σκόραρε 39 πόντους, με τον Χάρντεν να προσθέτει άλλους 22. Εξαιρετικοί, αλλά όχι και κομβική για τους Καβαλίερς οι Γκάρλαντ και Μόμπλι που πέτυχε 28 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Στην 4η θέση με ρεκόρ 50-28 οι Κλίπερς που πατούν γερά στα πόδια τους για τα playoffs, 5οι στην Ανατολή οι Καβαλίερς, με ρεκόρ 46-33.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-40, 59-80, 86-98, 120-118