NBA

Ματσάρα στη Φιλαδέλφεια – Νίκη για τη Θάντερ μετά από τρεις παρατάσεις!

Σε ένα παιχνίδι που έσπασε... καρδιές και είχε τρεις παρατάσεις η Θάντερ πέρασε με 119-117 από την Φιλαδέλφεια. Μεγάλη νίκη για τους Ρόκετς απέναντι στους Σπερς.

Τρεις παρατάσεις σε ένα ματς που έσπασε καρδιές με δύο ομάδες αποφασισμένες να φύγουν με τη νίκη από τα παρκέ. Ωστόσο η Θάντερ είχε στο ρόστερ της τον Γουέστμπρουκ, τον παίκτη που κατάφερε να καθορίσει τα πάντα με την εμφάνισή του. Ο ηγέτης της ομάδας της Οκλαχόμα πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 27 πόντους, 18 ριμπάουντ και 15 ασίστ σε 58 λεπτά συμμετοχής και έχοντας τη συμπαράσταση των Άντονι (24 πόντους) και Τζορτζ (24 πόντους) οδήγησε την Θάντερ στη νίκη σε αυτό το παιχνίδι.

Οι 76ερς είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Εμπίντ με 34 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, και κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην πρώτη παράταση με μια υπέρβαση τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Δεν είχαν πάρει προβάδισμα στο ματς αλλά μπόρεσαν να καλύψουν μια διαφορά 17 πόντων και φοβερή αμυντική προσήλωση στα τελευταία πέντε λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα εκεί που έκαναν ένα σερί 11-0.

Στην τρίτη παράταση τελικά κρίθηκαν τα πάντα με τον Πάτερσον να παίζει άμυνα σε ένα σουτ του Ρέντικ και να δίνει τη νίκη στη Θάντερ.

Σε άλλο σημαντικό ματς της βραδιάς οι Ρόκετς υποχρέωσαν τους Σπερς στην ήττα 124-109 στο Σαν Αντόνιο έχοντας όμως καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Εκεί οι Ρόκετς είχαν πάρει «κεφάλι» με 28 πόντους και είχαν δείξει ότι αυτοί θα κάνουν κουμάντο μέχρι και το τέλος. Ο Χάρντεν δεν ήταν καλός, αλλά ο Πολ ήταν εξαιρετικός. Πέτυχε 28 πόντους, μοίρα 8 ασίστ και είχε 7 κλεψίματα και ήταν ο πρωτεργάτης των Ροκετς στη νίκη αυτή.