NBA

Μεγάλη νίκη σε αγώνα-θρίλερ για τους Κλίπερς!

Οι Κλίπερς πήραν τη νίκη 122-119 απέναντι στους Ρόκετς σε ένα παιχνίδι που θύμισε πλέι-οφ.

Πλέι-οφ και παιχνίδι που δίνει την πρόκριση στους τελικούς θύμισε το σημερινό ανάμεσα στους Κλίπερς και τους Ρόκετς που έγινε τα ξημερώματα στο ΝΒΑ. Η ομάδα του Λος Άντζελες –τελικά- επικράτησε 122-119 μετά από δραματικά τελευταία λεπτά στα οποία οι επιλογές των σταρ των δύο ομάδων καθόρισαν τα πάντα...

Ο Λου Γουίλιαμς ήταν καθοριστικός για το ματς πετυχαίνοντας 26 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο με 4 εύστοχα τρίποντα, και με δύο περισσότερους από τον Καγουάι Λέοναρντ ο οποίος όμως ευστόχησε σε πολύ σημαντικό σουτ προς το τέλος.

Γενικότερα το τελευταίο λεπτό ήταν ικανό να σπάσει καρδιές. Στο τρίποντο του Πι Τζέι Τάκερ (112-117) οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντα των Γουίλιαμς και Τζορτζ που διαμόρφωσαν το σκορ 118-117. Ο Χάρντεν με δύο βολές έδωσε προβάδισμα στους Κλίπερς. Ακολούθησε ένα σημαντικό σουτ του Λέοναρντ (120-119) ένα άστοχο του Γουέστμπρουκ στα 3,4’’ πριν το τέλος και δύο βολές του Τζορτζ που σφράγισαν τη νίκη.