NBA

Άφησαν ξερούς τους Λέικερς με τρίποντο στο φινάλε οι Πέισερς

Με τρίποντο του ρούκι Άντριου Νέμπχαρντ στην εκπνοή οι Πέισερς νίκησαν 116-115 τους Λέικερς μέσα στο Staples Center. Σπουδαίες παραστάσεις από Ντουράντ, Μπούκερ, Τέιτουμ και Πορζίνγκις.

Την πάτησαν στην εκπνοή οι Λέικερς. Παρότι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο μέχρι και την τέταρτη περίοδο, οι Πέισερς έφυγαν με τη νίκη 116-115. Ο ρούκι Άντριου Νέμπχαρντ με τρίποντο στην εκπνοή και ενώ είχε προηγηθεί επιθετικό ριμπάουντ του Ταϊρίς Χαλιμπέρτον «σκότωσε» τους γηπεδούχους. Ο Άντονι Ντέιβις με 25, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 24 και ο Λεμπρόν Τζέιμς με 21 πόντους πάλεψαν για τους Λέικερς. Ο Χαλιμπέρτον είχε 24 πόντους, 14 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ ο ρούκι Μπένεντικτ Μάτουριν πρόσθεσε άλλους 23 πόντους.

Ένας «σεληνιασμένος» Κέβιν Ντουράντ πήρε στις πλάτες του τους Νετς και τους κουβάλησε στη νίκη με 109-102 επί των Μάτζικ. Ο KD είχε 45 πόντους με 19/24 σουτ (!), ενώ άλλους 20 πρόσθεσε ο Κάιρι Ίρβινγκ για το Μπρούκλιν που έφερε το ρεκόρ του σε ισορροπία, 11-11.

Οι Σανς διατηρούν το καλύτερο ρεκόρ στη Δύση (14-6), μετά την… άλωση του Σακραμέντο με 122-117. Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 44 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ για το Φίνιξ.

Οι Σέλτικς επιβεβαίωσαν πως είναι η πιο «καυτή» ομάδα στο ΝΒΑ διαλύοντας με 140-105 τους Χόρνετς. Ο Τζέισον Τέιτουμ συνέχισε τις MVP εμφανίσεις με 35 πόντους, ενώ ο Μάρκους Σμαρτ πρόσθεσε άλλους 22 μαζί με 15 ασίστ για τους πρωτοπόρους της λίγκας, που είχαν εκτός μάχης λόγω ενοχλήσεων στον αυχένα τον Τζέιλεν Μπράουν.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις έκανε ρεκόρ καριέρας με 41 πόντους, τους 29 στο πρώτο ημίχρονο, στη νίκη των Γουίζαρντς επί των Τίμπεργουλβς με 142-127. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο αποχώρησε με μάλλον μυϊκό πρόβλημα ο Καρλ-Άντονι Τάουνς για τη Μινεσότα.

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 7 από τους 30 πόντους του στο τελευταίο λεπτό και οι Σίξερς «λύγισαν» με 104-101 τους Χοκς. Ο Καμερουνέζος σέντερ είχε επίσης8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ανάμεσα στα οποία και ένα σε πάσα του Τρέι Γιανγκ στο 101-100.

Οι Μπουλς πέρασαν με 114-107 από την έδρα των Τζαζ, που συμπλήρωσαν οκτώ ήττες στα δέκα τελευταία ματς. Η άμυνα των Ράπτορς κράτησε τον Ντόνοβαν Μίτσελ σε season low 8 πόντων και οι «Καναδοί» νίκησαν 100-88 τους Καβαλίερς.

Ο Ζάιον Γουίλιαμσον είχε 23 πόντους, 8 ασίστ και ένα καθοριστικό γκολ-φάουλ στα 44’’ για τη νίκη των Πέλικανς επί των Θάντερ με 105-101. Οι Νάγκετς «καθάρισαν» με 129-113 τους Ρόκετς με 32 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ του και με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 31 πόντους.