NBA

Η συνήθεια του Ντουράντ που στέρησε την πρόκριση στους Νετς

Οι Νετς έχασαν την πρόκριση από τους Μπακς για λίγα εκατοστά και… φταίει ο Κέβιν Ντουράντ.

Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Και μια τέτοια αποδείχτηκε καθοριστική στο Game 7 των ημιτελικών της Ανατολής ανάμεσα σε Νετς και Μπακς.

Οι γηπεδούχοι με ένα φοβερό σουτ του Κέβιν Ντουράντ στο 1’’ πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου πίστευαν αρχικά πως είχαν κερδίσει, ωστόσο μετά την εξέταση της φάσης αποδείχτηκε πως ο σκόρερ πατούσε με την άκρη του παπουτσιού του για ελάχιστα εκατοστά τη γραμμή του τριπόντου. Έτσι το… 110-109 έγινε 109-109 και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν (111-115).

Φαίνεται πως μια… συνήθεια του KD έπαιξε ρόλο στο να χαθεί το ματς. Ο ίδιος σε συνέντευξή του το 2018 είχε αποκαλύψει πως στους αγώνες φορά ένα νούμερο μεγαλύτερο από ό,τι στην καθημερινότητά του για να νιώθει πιο άνετα. Έτσι αντί για 17 (50 στην Ευρώπη) φορά στα παιχνίδια 18 (51). Ίσως αν φορούσε το… φυσικό του μέγεθος παπουτσιού οι Νετς να ήταν τώρα στους τελικούς της Ανατολής αντί των Μπακς.