NBA

Οι Γουίζαρντς «εκδικήθηκαν» τους Μάτζικ (video)

Οι Γουίζαρντς πήραν την ρεβάνς από τους Μάτζικ τα ξημερώματα, καθώς επικράτησαν με σκορ 117 – 109, στο «Capital One Arena».

Ο αγώνας ανάμεσα σε Γουίζαρντς – Μάτζικ ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκεια, προσφέροντας πλούσιο θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες του «Capital One Arena», στην νίκη των γηπεδούχων με 117 – 109.

Οι «μάγοι» εμφανίστηκαν καλύτεροι στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης και με κορυφαίους τους Γουόλ - Μπελ, πανηγύρισαν μια πολύτιμη νίκη.

O 28χρονος πλέι μέικερ έκανε νταμπλ νταμπλ, χάρη στους 25 πόντους (9/15 σουτ, 2/10 τριπ και 3/4 β) και τις 10 ασίστ, το οποίο συνόδεψε με 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, στα 33 λεπτά συμμετοχής του.

Άξιος συμπαραστάτης, ο Μπράντλεϊ Μπελ, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, κατέβασε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, στα 37 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Από την άλλη πλευρά, για τους Μάτζικ ξεχώρισαν οι Τέρενς Ρος με 21 πόντους (7/14 σουτ, 3/7 τριπ και 3/4 β) και Εβάν Φουρνιέ με 20 πόντους (7/14 σουτ, 3/7 τριπ και 3/4 β). Νταμπλ νταμπλ κατάφεραν να πετύχουν οι Νίκολα Βούτσεβιτς (17 πόντους και 11 ριμπάουντ) και Άαρον Γκόρντον (18 πόντους και 10 ριμπάουντ).

Στην προηγούμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων εντός της σεζόν (10/11/18), οι Ορλάντο Μάτζικ είχαν κερδίσει με σκορ 117 – 108, με τους Γουίζαρντς τα ξημερώματα να παίρνουν την ρεβάνς.

Πλέον, οι Ουάσιγκτον Γουίζαρντς (4-9 νίκες/ήττες) βρίσκονται στην 11η θέση έπειτα από δεκατρείς αγώνες ενώ οι Ορλάντο Μάτζικ (6-8 νίκες/ήττες) στην 9η θέση μετά από δεκατέσσερα παιχνίδια, στην Ανατολική Περιφέρεια.