NBA

Με σπασμένα φρένα οι Μπακς, με «διπλό» Γιάννη

Με πρωταγωνιστή ξανά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς νίκησαν 118-100 τους Πέισερς στην Ιντιάνα, έφτασαν στο 13-8 ρεκόρ και στην έβδομη συνεχόμενη νίκη τους.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ξανά double-double οι Μπακς επικράτησαν με 118-100 στην Ιντιάνα των Πέισερς και έφτασαν στο 13-8 ρεκόρ τους στην Ανατολική Περιφέρεια του ΝΒΑ.

Ο «Giannis» είχε 26 πόντους (10/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/10 βολές), ενώ στο ρεπερτόριό του προστίθενται 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ σε 32:40.

Πολύ σημαντική η συνεισφορά του Τζρου Χολιντέι, ο οποίος είχε 23 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ σταθερές αξίες για τα «ελάφια» αποτέλεσε το δίδυμο Μίντλετον - Πόρτις.

Οι Πέισερς, οι οποίοι παρέμειναν έμειναν στο 9-13, είχαν ως κορυφαίο τον Κάρις ΛέΒερτ με 23 πόντους, ενώ στα χαμηλά έμεινε ο Ντομάντας Σαμπόνις με 4 πόντους μετά από 1/8 σουτ και Μάιλς Τέρνερ είχε προβληματική εμφάνιση και πρόσφερε μόνο 2 πόντους.

Οι πρωταθλητές έφτασαν στο +10, αλλά το 12λεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 26-26. Με ένα 10-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, τα «ελάφια» έφτασαν στο 36-26 και στο +5 στο ημίχρονο.

Μετά τα μισά της τρίτης περιόδου, η παρέα του Αντετονκούμπο ανέβασε ταχύτητα και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, κάνοντας συντήρηση στην τέταρτη περίοδο.

Δωδεκάλεπτα: 26-26, 47-52, 74-91, 100-118

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς τα ξημερώματα της Πέμπτης (στις 03:00), με τους Χόρνετς στο Μιλγουόκι.