NBA

Άντεξαν στην αντεπίθεση των Λέικερς και πήραν το ντέρμπι οι Σανς!

Τη νίκη με 123-113 στο εντός έδρας ντέρμπι με τους Λέικερς πανηγύρισαν οι Σανς, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ντουράντ, Άλεν και Ο'Νιλ!

Άντεξαν στην αντεπίθεση των Λέικερς και θριάμβευσαν στο ντέρμπι οι Σανς!

Η ομάδα του Φίνιξ ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον ΛεΜπρόν να ηγείται της αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων, οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στο 92-88, πριν ηττηθούν με το τελικό 123-113.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν 45 πόντους στην πρώτη περίοδο, δείχνοντας εξ αρχής τις διαθέσεις τους με το +17, με τους Λέικερς να μειώνουν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει σε 72-63. ενώ με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς, η διαφορά έκλεισε μέχρι και το 92-88. Ωστόσο, με τον Ο'Νιλ να βάζει μεγάλα τρίποντα, οι Σανς ξαναπήραν διψήφιες διαφορές στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας τελικά με άνεση τη νίκη, για να ανέβουν στο 34-24, ενώ 31-28 έχουν οι Λέικερς.

Για τους νικητές ξεχώρισαν Άλεν (24π), Ντουράντ (22π, 7 ασίστ) και Μπούκερ (21π, 9 ασίστ) και Ο'Νιλ (20π, 10 ριμπ), ενώ για την ομάδα του Λος Άντζελες δεν ήταν αρκετές οι εμφανίσεις των ΛεΜπρόν (28π, 7 ριμπ, 12 ασίστ), Ντέιβις (22π, 14 ριμπ) και Ράσελ (20π, 7 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 45-28, 72-63, 95-90, 123-113