NBA

Κατώτεροι της περίστασης οι Μπακς, αποκλείστηκαν με βαριά ήττα στη Βοστώνη

Δεν τα κατάφεραν στη Βοστώνη οι Μπακς, οι οποίοι, παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιάννη, ηττήθηκαν με 109-81 από τους Σέλτικς και αποκλείστηκαν, «ένα βήμα» πριν τους τελικούς της Ανατολής.

Μπορεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο να άγγιξε το triple-double (25 πόντους, 20 ριμπάουντ, 9 ασίστ), αλλά η εμφάνισή του δεν αρκούσε για τους άστοχους Μπακς, οι οποίοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι της περίστασης και γνώρισαν βαριά ήττα με 109-81 από τους Σέλτικς, στο έβδομο και καθοριστικό παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ.

Μόνοι συμπαραστάτες του Γιάννη οι Χόλιντεϊ (21π, 8 ασίστ) και Λόπες (15π, 10 ριμπάουντ), ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκραντ Ουίλιαμς (27 π. Με 7/18 τρίποντα), Τέιτουμ (23π, 8 ασίστ) και Μπράουν (19π, 8 ριμπάουντ).

Το ματς:

Με τον Γιάννη να μπαίνει πολύ συγκεντρωμένος από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και τους Μπακς να εμφανίζονται πολύ καλοί αμυντικά στο ξεκίνημα, τα «ελάφια» προηγήθηκαν με 10-3 στο 3’. Οι Σέλτικς ξεκίνησαν το ματς με 1/8 εντός πεδιάς, αλλά κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ (14-17) χάρη στα εύστοχα τρίποντα των Μπράουν και Τέιτουμ. Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα στο 7’ (14-24) με τρίποντο του Πόρτις και εύστοχες βολές του Γιάννη, ο οποίος πήγε στον πάγκο έχοντας 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ! Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Μπακς μπροστά με 26-20.

Σαφώς πιο εύστοχοι οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο, έφτιαξαν σερί 14-2 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά το αρχικό 3-0 (32-30 στο 16’), χάρη σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Χόρφορντ. Από εκείνο το σημείο του αγώνα μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ, με το προβάδισμα να πηγαίνει από την μία πλευρά στην άλλη. Ο Γιάννης συμπλήρωσε το double-double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ οι Σέλτικς έκλεισαν τη δεύτερη περίοδο με επί μέρους σκορ 28-17, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 48-43 και έχοντας για πρωταγωνιστή τον Τέιτουμ (17π.).

Οι Σέλτικς μπήκαν… «καυτοί» στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και σκοράροντας 11 πόντους σε 2 λεπτά με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα, δημιούργησαν την, έως εκείνο το σημείο, μέγιστη διαφορά τους στην αναμέτρηση (59-47). Οι Μπακς έδειχναν αποσυντονισμένοι και δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις στην επίθεση, με τον Γκραντ Ουίλιαμς να σκοράρει για τρεις, να «γράφει» το 68-55 στο 32’ και να φτάνει τους 17 προσωπικούς πόντους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Γουάιτ και με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 79-64.

Ο τρομερός στο ματς Γκραντ Ουίλιαμς συνέχισε να «πυροβολεί» από το τρίποντο και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (έφτασε τους 27 πόντους με 7/13 τρίποντα), ενώ οι Σέλτικς εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +19 (87-68), με 9:35 να απομένουν για το φινάλε. Οι Μπακς δεν μπόρεσαν ποτέ να επανέλθουν και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν με άνεση την υπέρ τους διαφορά, με το τελικό 109-81 να αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό τα όσα είδαμε στο παρκέ του TD Garden.

Έτσι, οι Κέλτες θα είναι εκείνοι που θα αντιμετωπίσουν τους Μαϊάμι Χιτ, με το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα Τετάρτης (18/5, 03:30).

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-43, 79-64, 109-81