NBA

Τέιτουμ: Ισοφάρισε μυθική επίδοση του Λάρι Μπερντ

Ο Τζέισον Τέιτουμ έβαλε 60 και έγραψε ιστορία.

Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 60 πόντους στη νίκη των Σέλτικς επί των Σπερς (με ανατροπή από το -32) με 143-140 στην παράταση.

Ο 23χρονος άσος έγινε ο δεύτερος νεότερος παίκτης στην ιστορία με τόσους πόντους (πίσω μόνο από τον Ντέβιν Μπούκερ) και παράλληλα ισοφάρισε το ρεκόρ ιστορίας της ομάδας της Βοστώνης.

Μέχρι πρότινος αυτό κατείχε μόνος ο Λάρι Μπερντ, που είχε επίσης 60 πόντους σε έναν αγώνα με τους Χοκς στις 12 Μαρτίου 1985.

Ο Τέιτουμ είχε 15/17 βολές, 15/30 δίποντα και 5/7 τρίποντα, καθώς επίσης 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 τάπα και κανένα λάθος σε 45 λεπτά. Είχε 21 πόντους στην τελευταία περίοδο και ακόμη 10 στο έξτρα πεντάλεπτο.