NBA

Με τρίποντο του Ντόντσιτς στο φινάλε, οι Μάβερικς έκαναν το 2-0 επί των Τίμπεργουλβς

Ο Λούκα Ντόντσιτς καθάρισε για τους Μάβερικς, με τρίποντο 3'' για τη λήξη του αγώνα στο «Target Center», και το Ντάλας επικράτησε 109-108 των Τίμπεργουλβς και έκανε το 2-0 στους τελικούς της Δύσης.

Την υπογραφή του στη νίκη των Μάβερικς επί των Τίμπεργουλβς (108-109) στο «Target Center» έβαλε ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος με εύστοχο τρίποντο 3'' για τη λήξη του αγώνα, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και έκανε το 2-0 στους τελικούς της δυτικής περιφέρειας του NBA.

Ο Σλοβένος σταρ έκανε triple double, με 32 πόντους, 13 ασίστ και 10 ριμπάουντ, και ήταν για 8η φορά «τριπλός» στα 42 παιχνίδια της φετινής σεζόν.

Ο Ναζ Ριντ με 7/9 τρίποντα σκόραρε 23 πόντους, βοηθώντας πολύ τους «Γουλβς» για να ισοφαρίσουν, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατόν και πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Ντάλας, όπου αναμένεται να απουσιάσουν οι Άντονι Έντουαρντς και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν καθοριστικός στην 4η περίοδο, με 13 από τους 20 πόντους σε αυτή την περίοδο, ενώ πέτυχε και ένα τρίποντο από το... κόρνερ ενώ απέμενε 1:05 για τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο Μάικ Κόνλεϊ σκόραρε 18 πόντους και ο Γκομπέρ έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-26, 60-48, 86-79, 108-109