Μουντομπάσκετ 2014

Ο… άτυχος νικητής!

Με κορυφαίους –για άλλη μία φορά- τους Γκόραν και Ζόραν Ντράγκιτς, η Σλοβενία νίκησε με σκορ 71-61 τη Δομινικανή Δημοκρατία και θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Σλοβενία πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας με σκορ 71-61 της Δομινικανής Δημοκρατίας. Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ήταν οι Ζόραν και Γκόραν Ντράγκιτς με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τις ΗΠΑ να είναι ο επόμενος αντίπαλός τους.

Από την πρώτη… επίθεση πήρε το προβάδισμα η Δομινικανή Δημοκρατία, φτάνοντας στο +5 (12-7), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, η Σλοβενία έκανε ένα σερί 6-0 και πέρασε εκείνη μπροστά στο σκορ (12-13), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες (15-15) στη δεύτερη περίοδο. Εκεί, η ομάδα της λατινικής Αμερικής πήρε ξανά μία διαφορά έξι πόντων (25-19), στα μισά. Όμως και πάλι, οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 19-3, πήγαν στα αποδυτήρια με +10 (38-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σλοβενία έστειλε τη διαφορά στο υπέρ της +15 (46-31), όμως η Δομινικανή Δημοκρατία δεν τα παράτησε, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -6 (54-48). Στην τελευταία περίοδο, ο Μαρτίνες έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ και αυτό το πέτυχε, κάνοντας το 52-54. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο οι Σλοβένοι «απάντησαν» με ένα επιμέρους σκορ 9-3, πηγαίνοντας στο +8 (55-63). Εκεί, ουσιαστικά οι Ευρωπαίοι «κλείδωσαν» τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 28-38, 48-54, 61-71.

Δομινικανή Δημοκρατία (Αντίγκουα): Σόσα 6, Φορτούνα, Κορονάδο 3, Λιζ, Γκαρσία 7 (1), Φελντεϊν 18, Βάργκας 3, Σάντσες, Μπάεζ 9, Ραμόν 3 (1), Μαρτίνεζ 12.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 7 (1), Σλόκαρ 9 (1), Πρέπελιτς 5 (1), Μούριτς, Μπλάζιτς 2, Ζούπαν 3 (1), Γκ. Ντράγκιτς 12, Ζ. Ντράγκιτς 18 (2), Λόρμπεκ 8, Κλόμπουτσαρ 5, Όμιτς 2.