Μουντομπάσκετ 2014

Οι Εμίρ-ηδες και οι… κακομοίρηδες (video)

Με το τρίποντο του Εμίρ Πρέλτζιτς, πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Τουρκία νίκησε 65-64 την Αυστραλία και πήρε την πρόκριση στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία.

Το τρίποντο του Εμίρ Πρέλτζιτς –πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη- έδωσε τη νίκη (65-64) στην Τουρκία απέναντι στην Αυστραλία και παράλληλα την πρόκριση στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία.

Ο φόργουορντ της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ ήταν και πρώτος σκόρερ μαζί με τον Σινάν Γκιουλέρ, έχοντας 16 πόντους, με τον Άαρον Μπέινς να ξεχωρίζει για τα «καγκουρό», τελειώνοντας το ματς με 15 πόντους.

Αρκετές διακυμάνσεις είχε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και την Αυστραλία να καταφέρνει να προηγείται στο τέλος με τρεις πόντους (15-18). Περίπου μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, τα «καγκουρό» ήταν στο +5 (22-27). Ο Τσενκ Ακιόλ έφερε ξανά την Τουρκία μπροστά (32-31), αλλά η ομάδα της Ωκεανίας πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με έναν πόντο (34-35).

Ακόμη πιο δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Αυστραλία, με αποτέλεσμα φτάσει την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (36-46). Σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά ήταν στο +10 (40-50), για να κάνει ένα σερί 6-0 η Τουρκία και να διαμορφώσει το 46-50. Με το τρίποντο του Αρσλάν, οι γείτονες μείωσαν στον πόντο (49-50), στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά οι Αυστραλοί «απάντησαν» με ένα δικό τους 7-0, κάνοντας το 49-57. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν… πτοήθηκαν, μειώνοντας ξανά στον πόντο (56-57), τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Με το καλάθι του Πρέλτζιτς, το σκορ ήταν 62-64, ενώ το δικό του τρίποντο –πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη- έδωσε τη νίκη (65-64) την Τουρκία!