Γενικά

Απίστευτο: Οι Η.Π.Α. συνέτριψαν 121-12 την Κόστα Ρίκα στο Παναμερικανικό Πρωτάθλημα!

Η ομάδα U16 γυναικών των Η.Π.Α., συνέτριψαν με το... εκκωφαντικό 121-12 την Κόστα Ρίκα, στο Παναμερικανικό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μεξικό!

Απίστευτο και όμως αληθινό! Η εθνική ομάδα U16 γυναικών των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής συνέτριψε με το... εκκωφαντικό 121-12 την αντίστοιχη ομάδα της Κόστα Ρίκα για το Παναμερικανικό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μεξικό!

Λίγες ημέρες μετά το εμφατικό 117-23 επί της Χιλής και το 126-43 κόντρα στο Μεξικό, τα κορίτσια των Η.Π.Α. το έκαναν ξανά, όμως αυτή τη φορά έγραψαν ιστορία, αφού αυτό το +109 αποτελεί και τη μεγαλύτερη διαφορά όλων των εποχών στη διοργάνωση!

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι το πρώτο ημίχρονο έληξε 66-8, με την Κόστα Ρίκα να πετυχαίνει μόλις έναν πόντο στη δεύτερη περίοδο. Μάλιστα, στο τρίτο δεκάλεπτο έμειναν στο μηδέν, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 5/45 σουτ (11%). Οι Αμερικανίδες με τη σειρά τους ευστόχησαν στα 54 από τα 99 σουτ που δοκίμασαν!