Ελλάδα Α2 / Β / Γ Εθνική

Στους τελικούς των playoffs της Α2 ο Ολυμπιακός Β' σκορπώντας εύκολα τον Πανερυθραϊκό!

Ο Ολυμπιακός Β' επικράτησε 80-55 του Πανερυθραϊκού στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ ανόδου της Α2 μπάσκετ, έκανε το 3-0 και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς εκεί όπου θα διεκδικήσει την άνοδο.

Στον απόηχο της απόφασης του επί σειρά ετών αρχηγού και ηγέτη του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη, να ρίξει τίτλους τέλους σε μια τεράστια και θρυλική καριέρα σε ηλικία 39 ετών, ο Ολυμπιακός Β' επικράτησε πολύ εύκολα 80-55 του Πανερυθραϊκού στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ ανόδου της Α2 μπάσκετ, έκανε το 3-0 και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειαζόντουσαν μία νίκη απέναντι στην ομάδα της Νέας Ερυθραίας μετά και τις δύο νίκες στην κανονική περίοδο, με την ομάδα του κόουτς Τσαλδάρη να παίρνει εύκολα τη νίκη στο ΣΕΦ και να τσεκάρει την πρόκριση στους τελικούς, εκεί όπου θα διεκδικήσει την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια της χώρας.

O Oλυμπιακός Β' θα αντιμετωπίσει στους «τελικούς» των playoffs το Μαρούσι, που πέρασε μετά από δύο παρατάσεις με 106-102 από την έδρα της Ελευθερούπολης. Οι Πειραιώτες θα ξεκινήσουν τη σειρά με προβάδισμα 2-0, από τις νίκες τους στη regular season.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να καθαρίσει τη νίκη και να πάρει την πρόκριση. Μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά (6-7), οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές και με ένα επιμέρους 17-2 ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +14 για το 23-9, με τους Μωραΐτη και Σκουλίδα να ηγούνται της επίθεσης.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και με σύμμαχο την άμυνά του, ο Πανερυθραϊκός με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε στους επτά (27-20 στο 14'). Οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη όμως βρήκαν ξανά ρυθμό στην επίθεση και εκμεταλλευόμενη τα καλάθια των Μωραΐτη, Σκουλίδα και Τσάμη ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (35-22 στο 17'), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικώς 35-26.

Ολυμπιακός Β'-Πανερυθραϊκός: 80-55

Στην τρίτη περίοδο ήρθε το ξέσπασμα των γηπεδούχων, εκεί όπου ουσιαστικά κρίθηκε και η αναμέτρηση. Οι Πειραιώτες με ένα γρήγορο 7-0 στα μέσα του δεκαλέπτου ανέβασαν τη διαφορά στους +14 (45-31 στο 26'). Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, τα τρίποντα των Παπαδιονυσίου και Καμπούρη κράτησαν σε υψηλά νούμερα την απόσταση των δύο ομάδων, με το δεκάλεπτο να λήγει 56-39.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε σε υψηλό τέμπο και στην τελευταία περίοδο εκεί όπου το σκορ ήταν 24-16, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 26 πόντους διαφορά πριν το τελικό σφύριγμα της λήξης που βρήκε τους «ερυθρόλευκους» νικητές με 80-55.