Καλή πρόβα για ΤΣΣΚΑ ο Ολυμπιακός

Με εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα, ο Ολυμπιακός νίκησε 95-73 τον Κολοσσό στο ΣΕΦ στο πρώτο από τα φιλανθρωπικά ματς που θα δώσει και έδειξε σε καλή κατάσταση, ενόψει ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Πέμπτη.

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 95-73 τον Κολοσσό Ρόδου στο ΣΕΦ στον πρώτο εκ των φιλανθρωπικών αγώνων που θα δώσει στο φαληρικό στάδιο και έδειξε σε καλή αγωνιστική κατάσταση, ενόψει της αναμέτρησης της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και το ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την ερχόμενη Πέμπτη.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήραν από την αρχή μια μεγάλη διαφορά και έφτασαν στο τελικό +22 χάρη στα 27/28 δίποντα που ευστόχησαν.

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν στην πρώτη περίοδο και «κόλλησαν» επιθετικά στην καλή άμυνα των Ροδιτών, οπότε και είχαμε το 24-20.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ με διψήφιες διαφορές, με πρωταγωνιστές τους Σλούκα, Σπανούλη και Πρίντεζη και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 51-37.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον υψηλό ρυθμό και στην τρίτη περίοδο και οι τρεις προαναφερόμενοι βρήκαν επιθετική συμπαράσταση από τους Λαρεντζάκη και Μάρτιν, έχοντας απέναντί τους μια κακή άμυνα και μια ομάδα που τα περίμενε όλα επιθετικά από τους Καντέρ και Αντιτς. Έτσι, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 72-56.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Πειραιώτες έφτασαν στο +20 με τα καταπληκτικά ποσοστά στα δίποντα και τα 12/28 τρίποντα και έφτασαν στο τελικό +22.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 51-37, 72-56, 95-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης 2, Λαρεντζάκης 12, Κόνιαρης 5, Σπανούλης 11, Σλούκας 15, Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 4, Πρίντεζης 20, Παπανικολάου 2, Ζαν-Σαρλ 7, Τζένκινς 2, Χρηστίδης 4

Κολοσσός (Καντζούρης): Καμαριανός 8, Ξανθόπουλος 4, Αρτις 10, Αντριτς 12, Λιάπης 5, Αρσενόπουλος, Καντέρ 20, Μπιλής, Ζάρας 9, Τούμπα 2, Γκόινς 3